Prawo to jeden z najbardziej popularnych i obleganych kierunków studiów. Przyszli prawnicy muszą konkurować z wieloma innymi kandydatami. Po procesie rekrutacyjnym na studia dzienne tylko nieliczni spełniają swoje marzenia i dostają się na upragnione studia. Co z resztą kandydatów ? Mają oni dwie opcje. Pierwsza jest, czekanie na kolejny proces rekrutacyjny za rok, z nadzieją na przyjęcie. Drugi to studia zaoczne. Jakie są ceny prawniczych studiów zaocznych ? Czy też są stawiane tak wysokie wymagania ? Jaki jest wybór uczelni. Na te wszystkie pytania odpowiemy na konkretnym przykładzie Krakowa.
Warto pamiętać, że pomimo odpłatności i tutaj wymagania, jakie musi spełnić kandydat, nie są niskie. Matura powinna być również zdana, na wysokim poziomie szczególnie uwzględniając język polski oraz język obcy, w następnej kolejności przedmioty humanistyczne i opcjonalnie inne — biologia czy chemia. Głównym powodem wyboru płatnej wersji studiów prawniczych jest, nie dostanie się na te stacjonarne, ale też pewna grupa świadomie decyduje się na takie rozwiązanie, mając inne zajęcia na karku. Największe szanse mają osoby, którym zabrakło niewiele, aby dostać się na dzienne studia i zazwyczaj to oni są najliczniejsza grupa studentów zaocznych.
Ceny
Koszty to jeden z decydujących czynników skłaniających młodych żaków do obrania kierunku dalszej edukacji. Osoby, które dokonały wyboru o zaocznym trybie kształcenia, będą musiały zapłacić za swoją naukę konkretne stawki. W Krakowie istnieje pewne zróżnicowanie w tym zakresie. Jest ono zależne od wyboru ośrodka kształcenia.
Istotną kwestią, którą trzeba wziąć pod uwagę — są dodatkowe opłaty. W różnych miejscach są one różne i mogą obowiązywać za np. złożenie podania, wydanie dokumentacji, egzaminy, czy tzw. wpisowe. Na ten cel również trzeba mieć zarezerwowane środki — nie tak duże, jak na czesne, ale kilkaset złotych powinno wystarczyć. Ceny za semestr wahają się w granicach 2000 do 3000 tys. Na prywatnych i mniej prestiżowych mogą wynieść 2200 zł – 2400 zł. Uniwersytet Jagielloński liczy sobie za te same usługi ok. 3000. To zaraz po medycznych kierunkach drugi najdroższy kierunek.
Terminy wpłat są również bardzo ważną rzeczą. Trzeba je dokładnie sprawdzić, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek w postaci ponagleń lub konsekwencji wynikających z opóźnień w płatnościach. Każda uczelnia posiada inny system pobierania opłat. Jedne chętnie rozkładają zobowiązania na raty inne wola przyjemność je z góry przed rozpoczęciem semestru.
Warto jednak pamiętać, że aktualne ceny studiów prawniczych zaocznych są ustalane elastycznie. Zależą one m.in. od prawa popytu i podaży, czyli ilości osób chętnych, dostępności innych placówek oferujących ten kierunek czy ogólnych cen w Polsce.