Plexi to nic innego jak polimerowe tworzywo sztuczne, które zbudowane jest głównie z polimetakrylanu metylu. Ze względu na swoje unikalne właściwości plexi jest materiałem rozpowszechnionym w wielu gałęziach przemysłu. Wykazuje wysoką odporność na działanie promieniowania UV oraz czynników zewnętrznych, dlatego nie wymaga specjalistycznej konserwacji, by przez długi czas wyglądać estetycznie. Swoją popularność plexi z pewnością zawdzięcza łatwości, z jaką ulega procesowi obróbki mechanicznej, co pozwala na jej swobodne oraz samodzielne kształtowanie.
Piła tarczowa
Cięcie plexi z użyciem piły tarczowej pozwala na precyzyjne i staranne przycięcie nawet bardzo grubego materiału. Przed przystąpieniem do cięcia plexi należy pamiętać o doborze odpowiedniej tarczy, ponieważ obróbka przy pomocy złej tarczy może doprowadzić do uszkodzenia tworzywa. Najlepszym wyborem okazuje się tarcza wykonana ze stali szybkotnącej, która gwarantuje specjalistyczne cięcie. Przycinanie plexi należy rozpocząć od dokładnego przymocowaniu materiału, by zapobiec przesunięciom, które mogłyby doprowadzić do jej uszkodzenia. Następnie po ustawieniu odpowiednich obrotów piły można przystąpić do cięcia plexi.
Wyrzynarka
Podobnie jak w przypadku piły tarczowej istotny jest również dobór ostrzy, dlatego warto wybrać ostrze do cięcia laminatu podłogowego, które pozwala na szybkie cięcie plexi. Jednak kluczową rolę w tej metodzie odgrywają ustawienia wyrzynarki. Zbyt szybkie tempo skutkuje powstawaniem uszkodzeń i odprysków, z kolei powolne cięcie może być przyczyną topienia się krawędzi plexi. Po indywidualnym doborze odpowiedniej szybkości należy przystąpić do cięcia materiału. W trakcie pracy warto zastosować olej w miejscu cięcia lub posmarować nim ostrze, by zmniejszyć tarcie. Wyrzynarka idealnie sprawdza się w obliczu nadawania bardziej skomplikowanego kształtu plexi.
Nóż
Cięcie plexi za pomocą ostrego noża jest z pewnością najprostszą oraz najbardziej dostępną ze wszystkich metodą. Należy pamiętać o wyborze właściwej grubości ostrza jak i, jego umocowaniu, ponieważ to zapobiegnie jego ewentualnemu złamaniu w trakcie cięcia. By ułatwić pracę, warto narysować na materiale linie cięcia lub wykorzystać do tego linijkę, która zapewni wysoką precyzję. Chcąc uzyskać jak najlepszy efekt, należy zrezygnować z próby przecięcia plexi za jednym cięciem na rzecz kilkukrotnego przecinania tworzywa. Technika z wykorzystaniem noża jest doskonałym rozwiązaniem przy pracy z niewielką ilością materiału.