Adwokat od nieruchomości – na czym polega jego praca?

Adwokat od nieruchomości - na czym polega jego praca?

Zakup nieruchomości to najczęściej wydatek niebagatelnych sum pieniężnych. Transakcje te są często finansowane z kredytów. Sprawia to, że decyzja o zainwestowaniu środków w daną nieruchomość powinna być szczególnie przemyślana. Na zakup nieruchomości przeznaczamy kapitał, który nierzadko jest owocem ciężkiej i wieloletniej pracy. Stąd, tak ważne jest, by upewnić się, czy podejmowane działania przyniosą nam w przyszłości korzyść i czy nie przysporzą niepotrzebnych zmartwień.

Adwokat do spraw nieruchomości to specjalista, któremu możesz przekazać wszystkie formalności prawne, związane z inwestycją. Wybierając do tego celu doświadczonego profesjonalistę zyskujesz pewność, że najistotniejsze dla powodzenia inwestycji sprawy są w odpowiednich rękach.

Czy adwokat nieruchomości pomoże również w kwestiach biznesowych

Dla nowej osoby na rynku nieruchomości zagadką może być to, czym w praktyce zajmuje się adwokat od nieruchomości. Jednak każdy, kto kiedykolwiek podjął decyzję dotyczącą inwestycji w nieruchomość wie, jak kluczowe jest wsparcie profesjonalisty. Niestety, dla osób, które nie posiadają rozległej wiedzy prawniczej z dziedziny nieruchomości, inwestycja tego typu może być jak gra w ruletkę. Przy dużym szczęściu wszystko ułoży się dobrze. Jednak istnieje też spore ryzyko, że druga strona zechce wykorzystać niewiedzę inwestującego albo (co ma miejsce znacznie częściej) sprzedający i kupujący nieświadomie popełnią błędy, które w konsekwencji prowadzą do niepotrzebnych sporów prawnych. Właśnie z tych powodów, inwestując w nieruchomości, najlepiej skorzystać z fachowej pomocy prawnej.

Z doświadczonym specjalistą należy skontaktować się już na etapie planowania inwestycji. Dobry prawnik od nieruchomości nie tylko pomoże w przeprowadzeniu wszystkich formalności prawnych, ale również oceni inwestycję, stan prawny nieruchomości i ryzyko wynikające z danej transakcji.

Na podstawie jakich przepisów działa adwokat nieruchomości

Adwokat pomagający w kwestiach nieruchomości może reprezentować swoich klientów w sądach oraz innych organach państwowych. Sporządza i negocjuje wszystkie umowy związane z inwestycją, odciążając w ten sposób swojego klienta. Jego działania mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa transakcji oraz usprawnienie wszystkich działań, które poprzedzają sprzedaż. Skorzystanie z pomocy profesjonalisty przy zakupie nieruchomości pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze, które trzeba byłoby poświęcić na spór prawny wynikających z nieprawidłowo przeprowadzonej sprzedaży.

Adwokat od nieruchomości działa na podstawie aktualnych przepisów prawa, które podlegają ciągłym zmianom. Na prawo nieruchomości składa się wiele ustaw i rozporządzeń, które specjalista śledzi na bieżąco, aktualizując swoją wiedzę. Chodzi tutaj przede wszystkim o Kodeks cywilny, ustawę o gospodarce nieruchomościami, Prawo budowlane, ustawę deweloperską, ustawę o ochronie praw lokatorów, ustawę o własności lokali, ustawę o księgach wieczystych i hipotece, ustawę o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, ustawę o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców, Prawo spółdzielcze i wiele innych aktów prawnych, które składają się na prawo nieruchomości.

Planując inwestowanie w nieruchomości, koniecznie należy brać pod uwagę wszystkie powyższe akty prawne oraz aktualne orzecznictwo sądowe. Nie jest to prostym zadaniem, stąd tak ważny jest wybór odpowiedniego specjalisty, któremu ze spokojem możesz powierzyć wszelkie formalności.