Brak obrazu po upadku laptopa – co zrobić?

Brak obrazu po upadku laptopa - co zrobić?

Uszkodzenia laptopów zdarzają się stosunkowo często z racji tego, że są to urządzenia, które często przenosimy i mamy je przy sobie. O upadek laptopa z wysokości, zarysowanie czy zalanie nie jest trudno. Urządzenie po takiej przygodzie może przestać działać. Częstym problemem okazuje się brak obrazu po uszkodzeniu mechanicznym laptopa lub notebooka.

Brak obrazu po upadku laptopa

Kiedy laptop upadnie, może dojść do awarii wielu jego podzespołów. To, że raz nic się nie stało wcale nie oznacza, że kolejny upadek nie skończy się gorzej. Oczywiście konsekwencje upadku zależą od podłoża na które upadnie laptop oraz wysokości. Jeśli upadnie z otwartym ekranem to skutki mogą być poważniejsze, niż kiedy upuszczamy urządzenie złożone. Co w takim wypadku mogło się zepsuć?

Brak obrazu po upadku laptopa może być spowodowany wypadnięciem pamięci RAM, oderwaniem się układu scalonego od płyty głównej, uszkodzenia płyty głównej czy mechanicznym uszkodzeniem matrycy. Ciężko jest zdiagnozować usterkę bez zaglądania do wnętrza laptopa, ponieważ podzespoły są delikatne i tak naprawdę ich niewielkie przesunięcie spowodowane wstrząsem mogło wywołać usterkę.

Jak można naprawić laptop?

Mamy kilka możliwości do wyboru, by naprawić laptop. Czasem użytkownik bierze go na “przetrzymanie” – bywa, że urządzenie po jakimś czasie zaczyna się uruchamiać i widać obraz, jakby nigdy nie doszło do usterki. Wystarczy poprawić np. kable i gotowe. Może być to jednak rozwiązanie czasowe. Naprawa na własną rękę jest oczywiście możliwa, o ile tylko znamy się na elektronice i na tym, jak skonstruowany jest laptop. Jeśli ktoś potrafi znaleźć i naprawić usterkę to znacznie ułatwia sprawę. Warto jednak dodać, że jeśli urządzenie posiada gwarancję to samodzielna ingerencja we wnętrze laptopa spowoduje jej utratę. Dobrym pomysłem jest ponadto oddanie komputera do serwisu w którym pracują osoby wykwalifikowane w usuwaniu tego typu usterek. Dzięki temu można naprawić laptop szybko i bez nakładu pracy własnej. W szczególności jest to rozwiązanie polecane dla osób, które nie znają się na naprawach sprzętu elektronicznego.

Czy naprawa laptopa jest zawsze możliwa?

Oczywiście, kiedy nie wiadomo co w laptopie się zepsuło, ciężko jest prognozować koszty naprawy oraz to, czy w ogóle jest ona możliwa. W większości przypadków, gdy komputer nie ukazuje obrazu, naprawa jest możliwa. Dopiero kiedy laptop nie jest nowy, a uszkodzona część okazuje się bardzo droga, warto przeanalizować czy naprawa faktycznie będzie opłacalna. Stopień trudności usunięcia usterki zależy od jej lokalizacji. Przesunięta pamięć jest znacznie łatwiejsza w naprawie niż mikropęknięcie zlokalizowane w płycie głównej. W wyspecjalizowanym serwisie znalezienie usterki jest zawsze możliwe, jednak wymaga czasu. Czasem usterka nie jest widoczna na pierwszy rzut oka i wymaga specjalistycznej diagnostyki. Również koszty naprawy zależą od typu usterki – im bardziej uciążliwa jest sama naprawa, a uszkodzenie trudne do zdiagnozowania, koszty naprawy będą wzrastać.