Czy warto powierzyć sprzedaż mieszkania agencji nieruchomości?

Czy warto powierzyć sprzedaż mieszkania agencji nieruchomości?

Sprzedaż mieszkania to bardzo wymagający i czasochłonny proces. Jedną z najtrudniejszych decyzji jest ta o powierzeniu jej agencji nieruchomości lub osobistym finalizowaniu transakcji. Oba sposoby mają plusy oraz minusy i będą wskazane w różnych sytuacjach. W tym artykule odpowiadamy na pytania: jak działa agencja nieruchomości? Czy warto powierzyć jej sprzedaż naszego mieszkania? Podajemy także kilka przydatnych informacji, które pomogą dokonać odpowiedniego wyboru.

Jak działa agencja nieruchomości?

Agencja nieruchomości po przyjęciu zlecenia sprzedaży domu wykonuje szereg czynności. Pierwszą z nich jest profesjonalna wycena mieszkania. Znacznie ułatwia to sprawę, gdyż wiadomo jakiej sumy możemy za nie żądać. Kolejnym krokiem jest przygotowanie mieszkania do sprzedaży. Agencje oferują usługę Home staging-u, która polega na profesjonalnym przygotowaniu nieruchomości. Oprócz uporządkowania wnętrza zostaną one zmodyfikowane, aby robiły jak najlepsze wrażenie oraz sprawiały wrażenie dużych. Przedostatnim krokiem jest promocja ogłoszenia. Biura nieruchomości zamieszczają anonse w gazetach oraz wszystkich możliwych serwisach ogłoszeniowych, oraz proponują nasze mieszkanie klientom, którzy szukają podobnej nieruchomości. Ostatnim etapem jest sprawdzenie stanu prawnego oraz dopilnowanie, aby finalizacja przebiegła zgodnie z przepisami, oraz szybko.

Czy warto powierzyć sprzedaż mieszkania agencji nieruchomości?

Odpowiedz na to pytanie, zależy od kilku czynników. Pierwszym jest wiedza i nasze umiejętności. Jeśli samodzielnie nie potrafimy sprzedać mieszkania lub nie mamy specjalistycznej wiedzy jak to zrobić — zdecydowanie lepiej zdać się na fachowców. Nasze nieskuteczne zabiegi mogą przeciągać termin sprzedaży, a my sami możemy sprzedać nieruchomości za niższą sumę. Długi okres wystawiania ofert i szukania nabywcy jest też niekorzystny finansowo. Gotówka z mieszkania, zamiast pracować — jest zamrożona w nieruchomości. Kolejnym elementem jest czas oraz wygoda. Sprzedaż mieszkania nie jest prostym zajęciem i wymaga wielu czynności od nas. Zdając się na agencje nieruchomości, podpisujemy jedynie umowę, a kolejnym spotkaniem może być wizyta u notariusza przy podpisaniu aktu sprzedaży. Agencje na tym polu działają kompleksowo i oferują również usługi przygotowania obiektu do sprzedaży czy sprzątania mieszkania.

Ostatnim czynnikiem, który może zadecydować o zatrudnieniu agencji — jest rynek, na którym znajduje się nasze mieszkanie. Im jest on trudniejszy i mniej popularny, tym większy problem będziemy mieli ze sprzedażą. Warto wtedy skorzystać z doświadczenia oraz możliwości biura nieruchomości.

Dowiedz się Więcej