Dekoracja okien wiosną! Na jakie firany się zdecydować?

Dekoracja okien wiosną! Na jakie firany się zdecydować?

Wiosna to czas zmian. W szczególności teraz, gdy tak wiele czasu spędzamy w domu, warto zastanowić się nad upiększeniem naszych mieszkań. Prostym, lecz niezwykle efektownym sposobem na zmianę wnętrza jest wybór odpowiednich firan.

Dopełnienie aranżacji

Pierwszym pytaniem, jakie powinniśmy sobie zadać przy wyborze firan jest to, jaką funkcję mają one spełniać? Odpowiednio dobrane firany mogą bowiem nie tylko stanowić dekorację, lecz także rozwiązać wiele problemów w aranżacji wnętrza. Przykładowo, jeśli chcemy sprawić, aby wnętrze stało się bardziej przytulne, warto wybrać firany ze wzorem, np. w kwiaty. Idealnie sprawdzą się również firany z koronkowego materiału. Warto także pomyśleć o innym niż stricte biały kolorze. Złamana biel, kość słoniowa lub delikatnie kremowy odcień nadadzą wnętrzu cieplejszego charakteru. Jeśli jednak zależy nam na uzyskaniu efektu świeżości, idealnym rozwiązaniem będą proste, minimalistyczne firany w kolorze bieli. Tego typu dekoracja doskonale komponuje się z loftowym stylem wnętrza, w którym dominują chłodne odcienie takie jak szarość oraz niebieski. Z materiałów polecamy lekki i przejrzysty tiul lub delikatnie błyszczącą organzę.

Ładne i funkcjonalne

Oprócz walorów estetycznych, firany mogą stanowić doskonałą barierę przed niechcianymi spojrzeniami sąsiadów. Problem ten jest wyjątkowo dokuczliwy dla wszystkich mieszkańców bloków. W szczególności, gdy mieszkanie znajduje się na parterze. W takiej sytuacji, warto zdecydować się na grubszy materiał. Woal zapewni nam zarówno małą przejrzystość, jak i delikatny efekt. Ponadto, jest niezwykle podatny na wszelkiego rodzaju aranżacyjne eksperymenty. Bez problemu możemy go upinać i marszczyć. Dla osób, które nade wszystko cenią sobie praktyczność, idealnym wyborem będzie żakard. Jest to materiał niezwykle trwały i bardzo łatwy w utrzymaniu. Nie trzeba stosować żadnych wyjątkowych środków ostrożności podczas prania żakardowych firan. Nie wymagają one również prasowania.

Coś dla odważnych

Dla miłośników unikalnych wzorów, którzy przy wyborze firan skupiają się głównie na walorach dekoracyjnych, polecamy markizetę. Szeroki wybór gęstości splotu sprawia, że firany wykonane z tego materiału zadowolą nawet najbardziej wymagających klientów. Kolejnym interesującym wyborem są makarony, czyli firany stworzone z wielu nitek różnej długości. Swoją nazwę zawdzięczają podobieństwu do nitek makaronu spaghetti. Jest to niezwykle intrygująca ozdoba, stworzona dla osób, które nie boją się zaszaleć z aranżacją wnętrza. Ten rodzaj firany jest dostępny w wielu fantazyjnych kolorach. Doskonale sprawdzi się również do oddzielenia dwóch stref w pokoju lub jako zastępstwo drzwi.

Więcej przykładów na udekorowanie okna wiosną znajdziesz na stronie www, która należy do internetowego sklepu z firanami – Świat Firan Zasłon.