Dlaczego warto czytać książki?

Dlaczego warto czytać książki?

Rodzice powinni czytać swoim dzieciom już od najmłodszych lat. Psycholodzy rekomendują codzienne czytanie przez co najmniej 15 minut tak, aby wyrobić w dzieciach nawyk sięgania po książkę. W późniejszych latach sami powinniśmy pilnować tego, aby regularnie czytać. W dzisiejszych czasach ta kwestia jest znacznie łatwiejsza, między innymi dzięki dużej popularności księgarni internetowych. Dlaczego warto czytać książki i jak czytanie wpływa na nasze życie?

Bogatsze słownictwo

Głównym argumentem, dla którego powinno się sięgać po książki już w wieku dziecięcym jest fakt, że znacznie poszerzają one zasób słownictwa. Ludzie mają tendencję do powtarzania ciągle tych samych słów, a szczególnie nasila się to w ostatnich latach. Chcemy przekazywać informacje szybko, wręcz rzucając komunikatami. Nie mamy przez to czasu ani chęci dobierania słów wyselekcjonowanych, które będą najbardziej pasowały do danej sytuacji. Problem pojawia się w momencie, gdy musimy napisać oficjalne pismo czy choćby maila. Czytanie książek pozwala znacznie rozszerzyć nasz słownik, a co więcej pielęgnuje umiejętność pięknego wysławiania się za pomocą pełnych, rozbudowanych zdań, które niosą za sobą przekaz. Książki zwykle nie są pisane językiem potocznym, którego zwykliśmy używać na co dzień, dlatego też pełnią funkcję edukacyjną w kontekście rozbudowy słownictwa.

Nauka ortografii

Czytając książki można nauczyć się ładnie pisać nie tylko pod kątem właściwego doboru słów. Kwestia stylistyki tekstu i poprawności ortograficznej również jest bardzo ważna, a czytanie książek doskonale te umiejętności rozwija. Ludzie, którzy czytają książki zwykle nie mają problemu z właściwą ortografią, co w dzisiejszych czasach ma niebagatelne znaczenie. Niedbały tekst z błędami ortograficznymi może dużo powiedzieć o człowieku i znacznie zniechęcić osoby, które przywiązują wagę do estetyki słowa pisanego.

Poznawanie świata

Świat jest wielobarwny i bardzo nieoczywisty. Czytając książki można przenieść do zupełnie innego wymiaru i poznać inne kultury, społeczeństwa, a także obyczaje. Czytanie uczy człowieka tolerancji i tego, że nie wszystko musi wyglądać dokładnie tak, jak sobie to wyobrażamy. Dodatkowo książki budzą w człowieku wrażliwość i umiejętność wczuwania się w sytuację i emocje innych ludzi. Jest to szczególnie ważne dla osób, które zawodowo mają kontakt z innymi, jednak każdy z nas powinien obudzić w sobie empatię. I chociaż w książkach zwykle mamy do czynienia z sytuacjami fikcyjnymi, wiele z nich jest oparte na prawdziwych zdarzeniach i relacjach. Co więcej, odwiedzając miejsca, w których możemy nabyć książki, takie jak biblioteka czy księgarnia, stwarzamy sobie możliwość poznania nowych, ciekawych ludzi i wzajemnej wymiany zdań. Książki możemy także z powodzeniem zakupić w takich sklepach, jak księgarnia internetowa, bez wychodzenia z domu. Dzięki dostępowi do sieci możemy również wymieniać poglądy literackie. Nie ogranicza nas odległość i możemy znaleźć osoby z całego świata, które mają podobny gust literacki i przemyślenia po przeczytaniu lektury.

Relaks i odprężenie

Każdy z nas wie, że na jesienne i zimowe wieczory najlepszy jest kubek z gorącą herbatą i dobrą książką. Skąd takie połączenie? Gorący napój ma za zadanie rozgrzać nas w chłodny wieczór, książka natomiast odprężyć i pozwolić się zrelaksować. Zatapiając się w lekturze możemy bowiem zapomnieć o problemach dnia codziennego i na chwilę zostawić za sobą wszystkie niepokoje i troski. Książka nierzadko może także pomóc nam rozwiązać problem, który pozornie wydaje się być nierozwiązywalny. Wieczór z książką to synonim chwili dla siebie i upojenia skołatanych nerwów. Oczywiście, nie wszystkie pozycje są lekkie i przyjemne – niektóre książki wręcz wymagają głębokiego myślenia i podejścia analitycznego. Pamiętajmy jednak, że każdy ma własny sposób na chwilę relaksu i część z nas być może takiej trudnej literatury potrzebuje.

Ulubiony gatunek

Ludzie czytają książki z różnych powodów. Dzieci lubią kolorowe obrazki i wesołe teksty, dorośli natomiast szukają natchnienia, wytchnienia, pomocy czy odrobiny dobrego humoru. Powodów, dla których sięgamy po książki jest mnóstwo. Z czasem spośród szerokiej gamy literatury wybieramy swój ulubiony gatunek, po który najchętniej sięgamy. Warto jednak czytać książki różnego rodzaju, a nie zamykać się tylko na jeden, wybrany. Pozwala to lepiej poznać wszelkie aspekty życia, a także znaleźć odpowiedzi na nurtujące nas pytania. Książki to nie tylko fikcja literacka – warto także sięgać po poradniki czy inne specjalistyczne wydania, które mogą nas zaciekawić swoją treścią.

Gdzie kupować książki?

Wybór jest naprawdę spory. Niemal w każdej galerii handlowej znajdują się popularne księgarnie, jednak ceny książek w takich miejscach są zazwyczaj dość wysokie. Powodem takiego stanu rzeczy są wysokie koszta utrzymania lokalu, na które składa się comiesięczny czynsz, opłaty za media i pensje pracowników. Dlatego coraz powszechniejsze stają się księgarnie internetowe, które oferują te same produkty, zazwyczaj w dużo niższych cenach. Przykładowe ceny w księgarni internetowej, możesz zobaczyć tutaj. Jednak nie sama cena książki jest tym, dlaczego warto wybrać księgarnie internetowe. Tego typu punkty, zazwyczaj prowadzone są przez pasjonatów, którzy organizują liczne promocje lub konkursy.