Dlaczego warto zdecydować się na kurs dla nauczycieli języka polskiego jako obcego

Dlaczego warto zdecydować się na kurs dla nauczycieli języka polskiego jako obcego

W ostatnich latach do Polski napływa coraz więcej obcokrajowców. Część z nich odwiedza kraj w celach turystycznych, inni zaś decydują się zostać tutaj na dłużej. Nowe środowisko, kultura i język, niejednokrotnie okazują się być dla nich barierą. Problem dotyczy zarówno dorosłych, jak i dzieci, które trafiają do polskich szkół i próbują nawiązać relacje z rówieśnikami. Co więcej często uciążliwa staje się nawet komunikacja w codziennych sytuacjach jak np. zakupy czy wyjście do restauracji. Nie bez przyczyny można spotkać się z opinią, że język polski należy do jednego z trudniejszych na świecie. Mimo wszystko obcokrajowcy podejmują próbę przyswojenia go. A co za tym idzie, wzrasta zainteresowanie nauki języka polskiego jako obcego. Wbrew pozorom nie wystarczy znać podstawy ojczystego języka, aby zostać wykładowcą. Nauczanie języka polskiego jako obcego wymaga odpowiedniego przygotowania zarówno merytorycznego jak i dydaktycznego. Dlaczego warto zdecydować się na kurs nauczania języka polskiego jako obcego? Kto może zostać lektorem języka polskiego?

Dlaczego nauczanie języka polskiego jako obcego to przyszłościowy kierunek?

Wzrost zainteresowania Polską w świecie powoduje, że w kraju z roku na rok pojawiają się turyści, goście przybywający do kraju w celach zawodowych, ale i osoby zdecydowane na osiedlenie w kraju. Co istotne kursami z zakresu nauczania języka polskiego jest zainteresowana każda z tych grup społecznych. Zajęcia stają się w tym ujęciu swojego rodzaju elementem asymilacji. Po ukończeniu kursu uczestnicy nie tylko przełamują bariery komunikacyjne, ale i rozumieją zwyczaje i kulturę polskiego społeczeństwa. To zaś stanowi istotny czynnik z punktu widzenia obcokrajowców, podejmujących pracę w Polsce oraz dzieci, dołączających do polskich szkół. Wraz ze wzrostem zainteresowana językiem Polaków, rośnie zapotrzebowanie na nauczycieli języka polskiego jako obcego, co stanowi świetną okazję dla tych pedagogów, którzy myślą o poszerzaniu zakresu swoich kwalifikacji zawodowych.

Kurs dla nauczycieli języka polskiego jako obcego nie tylko dla polonistów

W nauczaniu języka polskiego istotnym czynnikiem jest nie tylko płynne posługiwanie się językiem, ale i umiejętności dydaktyczne. W związku z tym nie wystarczy być Polakiem i znać rodzimy język. Od tego w w jaki sposób przekazana zostanie o nim wiedza, zależy dalsza edukacja obcokrajowca zainteresowanego jego nauką, poznawaniem polskiej kultury oraz kształtowanie jej obrazu. Lektor występuje więc tutaj w roli zarówno pedagoga, jak i ambasadora polskiej kultury. Profesjonalny kurs dla nauczycieli języka polskiego jako obcego, dedykowany jest nie tylko humanistom. Grono nauczających obcokrajowców lektorów, mogą wspierać również pedagodzy innych kierunków specjalistycznych, dla których istotny jest rozwój umiejętności językowych wśród osób zainteresowanych nauką.

Profesjonalne kursy przygotowujące do zawodu lektora

Nauczanie sprawności rozumienia, czytania i mówienia obcokrajowców, stanowi podstawowy cel szkolenia dla pedagogów. Program objęty kursem doskonalącym umiejętności nauczycieli, przygotowuje ich do pełnoprawnego przekazywania wiedzy z zakresu języka polskiego. Pozwala również udoskonalić umiejętności językowe. Zajęcia uwzględniają elementy metodyki języka polskiego i motywowania uczniów w oparciu o profesjonalne materiały dydaktyczne. Mogą się na nie zdecydować zarówno osoby indywidualne, jak i grupy zorganizowane.

Kurs dla nauczycieli języka polskiego jako obcego adresowany jest przede wszystkim pedagogom, którzy na co dzień mają do czynienia z obcokrajowcami. Na program decydują się przede wszystkim szkoły. Dołączają bowiem do nich dzieci i młodzież z różnych części świata. Szkolenie może się również okazać atrakcyjne dla wielokulturowych przedsiębiorstw i organizacji.