Dom bez pozwolenia – kiedy można go wybudować?

Dom bez pozwolenia – kiedy można go wybudować?

Z wybudowaniem własnego domu wiąże się nie tylko wysoki wydatek, ale również szereg niezbędnych formalności. Na szczęście, w określonych przypadkach nie trzeba już przechodzić procedury ubiegania się o pozwolenie na budowę domu. Kiedy nie jest ona konieczna? Artykuł został napisany przy współpracy z serwisem uarchitekta.pl.

Kiedy można wybudować dom bez pozwolenia?

Dom bez pozwolenia może być wzniesiony bez konieczności ubiegania się o pozwolenie na budowę w urzędzie.

Obecnie uproszczona procedura dostępna jest w przypadku domów o powierzchni zabudowy do 70 m2. Oznacza to, że dom może mieć większą powierzchnię użytkową, ale powierzchnia, na której ma być wzniesiony, nie może przekraczać tego limitu.

W przypadku budynku jak dom bez pozwolenia 70m2 koszt wynosi zwykle od około 300 tys. zł do 400 tys. zł, przy czym dużo zależy od wybranej technologii budowlanej i zastosowanych materiałów.

Warto wskazać, że od 2023 roku w życie mają wejść nowe przepisy pozwalające na budowę domów bez pozwolenia i bez limitu powierzchni.

Gdzie dostępne są projekty domów bez zezwolenia?

Gdy chodzi o domy bez zezwolenia projekty architektoniczne można aktualnie bez trudności zakupić jako gotowe. Sprzedają je biura architektoniczne, a z ich ofertami można zapoznać się online już teraz.

Również możliwe jest zlecenie przygotowania projektu domu niewymagającego zezwolenia na zamówienie. Projekt indywidualny tego typu może wtedy spełnić całkowicie oczekiwania inwestora i będzie dopasowany do działki.

Dostępne są też darmowe projekty domów do 70 m2 na stronach GUNB (Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego).

Czy do domu można dobudować pokój bez pozwolenia?

W związku z możliwością budowy domu bez pozwolenia często pojawia się pytanie – czy można dobudować pokój bez pozwolenia?

W tym przypadku możliwe jest dobudowanie nowego pomieszczenia z uproszczoną procedurą jedynie wtedy, gdy nowy budynek nie zmieni swojego obszaru oddziaływania, także pod kątem odległości od granic działki.