Dziecko nie radzi sobie z matematyką – jak mu pomóc? Rady dla rodziców i nauczycieli

Dziecko nie radzi sobie z matematyką – jak mu pomóc? Rady dla rodziców i nauczycieli

Niestety matematyka nie należy do ulubionych przedmiotów szkolnych, wszak jej nauka wymaga naprawdę dużego skupienia się, a z tym często dzieci mają duży problem. Co jednak zrobić, gdy uczeń wykazuje naprawdę spore trudności i nie radzi sobie z nauką? Matematyka dla klasy 4-8 ma za zadanie przygotować uczniów do dalszej edukacji i niezbędne jest nauczenie się wszystkich działów, aby móc sobie radzić z dalszymi zaganiania. Poznajcie przydatne rady dla rodziców i nauczycieli.

Gdy występuje problem…

Jedna ocena niedostateczna nie zwiastuje jeszcze występujących problemów. Nawet najlepszym uczniom się zdarza. Oczywiście kolejna “jedynka” jest już symptomem narastających kłopotów, szczególnie jeżeli rodzice zauważają, że ich dziecko uczy się, ale nawet z poprawy otrzymuje złą ocenę. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być naprawdę sporo. Należy jednak zadawać sobie sprawę, że podjęcie właściwych kroków jest tutaj niezbędne, aby móc pomóc dziecku. Bywają sytuacje, że uczeń zwyczajnie narobił sobie zaległości i niestety efekty teraz są bardzo dobrze widoczne. Ich nadrabianie będzie wymagać olbrzymiej samodyscypliny i samozaparcia, jednak niezbędna jest pomoc nauczycieli. Niezależnie od przyczyn problemów z nauką, trzeba pomóc uczniowi, nawet jeżeli jest to spowodowane zaniedbaniem z jego strony.

Ćwiczenia, ćwiczenia i jeszcze raz ćwiczenia

Jeżeli występuje problem z nauką matematyki, a uczeń z każdego sprawdzianu czy kartkówki otrzymuje oceny niedostateczne, to znak, że konieczne jest wdrożenie szybko odpowiednich metod, które pozwolą na nadrobienie materiału. Na samym początku należy wezwać rodziców dziecka, aby omówić występujący problem i wspólnie poszukać rozwiązania. Tutaj duża rolę pełnią nie tylko rodzice, ale i nauczyciel. Oczywiście trzeba zdawać sobie sprawę, że nauczyciel nie może specjalnymi względami otaczać tylko i wyłącznie jednego ucznia, czy też spowalniać nauki dla osoby z zaległościami. Musi kierować się również takim samym systemem popraw, zatem dziecko nie może podchodzić do niej wielokrotnie, ani tym bardziej wykonywać tzw. gazetek, aby dostać pozytywną ocenę. Zatem na spotkaniu z rodzicami trzeba dokładnie omówić możliwe sposoby rozwiązania. Opiekunowie muszą wiedzieć, z jakimi partiami dziecko ma problem, dzięki temu łatwiejsze będzie nadrobienie zaległości z matematyki. Podręczniki będą oczywiście bardzo potrzebna, jak i zeszyty ćwiczeń. Pozostaje już zachęcić dziecko do nauki i jednocześnie pomóc mu z danymi zagadnieniami.

A gdy czasu brak, bądź cierpliwości brak

Wiadomo rodzice niekoniecznie mogą mieć wiele czasu na naukę z dzieckiem, również ich cierpliwość jest często na wyczerpaniu, szczególnie gdy ich pociecha nie do końca ma ochotę na wykonywania ćwiczeń i innych zadać. W takiej sytuacji lub wtedy, gdy zaległości są bardzo duże, najlepiej zapisać dziecko na korepetycje z matematyki. Oczywiście nie tylko raz w tygodniu, ale nawet codziennie, czy co dwa dni, aby mogło nadrobić zaległości. W tym przypadku trzeba liczyć się ze stosunkowo wysokimi kosztami. Bywa, że jedna godzina kosztuje około 70 zł, ale jednocześnie dostępne są korepetycje, które prowadzą studenci, jednak nie zawsze należycie potrafią wytłumaczyć materiał.

Zajęcia wyrównawcze

Niezależnie, czy uczycie dziecko samodzielnie czy zapisaliście je na korepetycje, koniecznie powinno jeszcze chodzić na zajęcia wyrównawcze organizowane przez jego nauczyciela. Bardzo często odbywają się one przez zajęciami, zatem i o 7.15, jednak nauka na nich pozwoli znacząco narobić zaległości, ale i porozmawiać z nauczycielem o partiach czy przykładach, które nie są zrozumiałe. Nawet, jeżeli nauczyciel zauważa, że dziecko zwyczajnie nie rozumie danego działu, to nie oznacza, że nie powinien go przepytywać przy tablicy, choć dla większości dzieci jest to stresujące, to wykonywanie przykładów może sporo nauczyć.

Matematyka dla klas 4-8 nie zawsze jest łatwa, ale właściwe zaangażowanie nauczycieli w proces edukacji powoduje, że dzieci

w znacznej większości nie mają problemów z nauką “królowej” wszystkich przedmiotów. Jeżeli zauważycie jednak, że jakiś uczeń wyraźnie sobie nie radzi, to najlepiej znaleźć jak najszybciej odpowiednie rozwiązania, dzięki którym nie wystąpią bardzo duże zaległości.