Gdzie mieszkają studenci w Krakowie?

Gdzie mieszkają studenci w Krakowie?

Wybranie odpowiedniego mieszkania na okres studiów może okazać się zmorą dla każdego studenta. W związku z tym warto zacząć szukać zakwaterowania już na wakacjach ze względu na większą liczbę ofert. Problemem w szukaniu pokoju lub mieszkania często okazuje się nieznajomość miasta oraz średni koszt czynszu miesięcznego w poszczególnych jego częściach. Dlatego dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie orientują się za dobrze w mieście, będzie zamieszkanie w akademiku. Część takich kampusów posiada na swoim terenie sklepy, miejsca rekreacji czy przychodnie. Jednak z drugiej strony nie każdej osobie może odpowiadać mieszkanie w miejscu, słynącego z imprez. Także dobór lokatora w takich miejscach jest losowy i niekoniecznie musi spełniać nasze oczekiwania.

Akademiki Kraków

Biorąc pod uwagę wybór mieszkania, należy też zastanowić się na doborem transportu, gdyż nie z każdego osiedla bezpośrednio można dojechać na uczelnie. W mieście pokroju Krakowa jest to istotna kwestia. Dlatego też poniżej przygotowano listę kilku krakowskich akademików, ich lokalizację, a także rejony, w których studenci najczęściej wynajmują mieszkania.

Każdemu krakowskiemu studentowi znana jest tzw. “dzielnica studencka”, która mieści się w okolicach Starego Miasta, gdyż to w tej części znajduje się najwięcej uczelni wyższych. Uniwersytet Jagielloński posiada do zaoferowania trzy akademiki. Jeden z nich obejmuje ulice tj.Czapskich, Garbarską, Gołębia, Jabłonowskich, Jagiellońska, Krupniczą, Olszewskiego, Piłsudskiego, Straszewskiego, Studencką, św. Anny oraz ulicę Wiślną. UJ posiada rozbudowaną infrastrukturę akademików oraz spory wybór co do liczby miejsc. Inaczej jest w przypadku Akademii Górniczo-Hutniczej, która ma bardziej ograniczony kampus niż UJ. Jej główne budynki można znaleźć m.in. na ul. Reymonta, Piastowską i Nawojki. Jeśli ktoś zamierza studiować tam, ale nie chce jednocześnie mieszkań w akademiku, może poszukać mieszkania na pobliskich osiedlach – Kazimierzu, Dębnikach, Zwierzyńcu, Bronowicach.

Co do akademików Akademii Sztuk Pięknych są one rozproszone po całym mieście. Jednak główny budynek znajduje się w okolicy osiedla Kleparz, zresztą podobnie jak w przypadku głównego kampusu Politechniki Krakowskiej. Reszta wydziałów PK znajduje się na Krowodrzy.

Dobrą sytuacją jest mieszkanie w takim miejscu, z którego dojazd do uczelni nie zajmuje dłużej niż 30 minut. Kierując się tym kryterium przy wyborze mieszkania, można zauważyć, że studenci często wybierają mieszkania położone w dzielnicach tj. Krowodrze, Bronowice, Grzegórzki, Podgórze czy Dębniki, które są stosunkowo niedaleko od centrum i dobrze z nim skomunikowane.