Gdzie w Krakowie można kupić dzwonki kościelne?

Gdzie w Krakowie można kupić dzwonki kościelne?

Liturgia święta to szczególne chwile w życiu każdego Katolika, a tym szczególnym chwilom musi towarzyszyć równie szczególna oprawa. Jednym z ważnych elementów, które ją tworzą są dzwonki kościelne, inaczej znane jako dzwonki mszalne.

Dzwonki mszalne – charakterystyka

Dzwonki kościelne pełnią w czasie służby liturgicznej bardzo ważną rolę – to dzięki nim wierni w czasie mszy świętej są informowani o tym, kiedy powinni powstać bądź klęknąć. Ale nie tylko to, swoje najważniejsze „pięć minut” mają wchodząc w oprawę ważnych dla Katolików momentów, jakimi są:

  • wystawienie Najświętszego Sakramentu
  • procesje eucharystyczne

Wtedy to ten charakterystyczny idiofon melodyjnie wdzięczy. Musi jednak zamilknąć w okresie około wielkanocnym. Zakazane jest używanie dzwonków od Gloria mającego miejsce w Wielki Czwartek podczas Wieczerzy Pańskiej, by z jeszcze większym wydźwiękiem i radością wróciły podczas Gloria na Wigilii Paschalnej. Co ciekawe, pod urokiem tych dzwonków byli również artyści muzycy tacy jak Werner Egk, Rudolf Komorous czy Bohuslav Martinů, którzy zdecydowali się użyć wydawanych przez nich dźwięków do swoich utworów.

Dzwonki kościelne – gdzie ich szukać?

Charakterystyczna budowa dzwonków i ich szczególny charakter spowodowały, że nie można ich dostać „byle gdzie”, a i szukać „byle gdzie” nie należy. Każdy z czterech różnych wielkości dzwoneczków musi być odpowiednio zamocowany na krzyżowym zawieszeniu. Przy ich tworzeniu liczy się nie tylko dobór materiałów i precyzja wykonania, ale też pokora i duma związana z tym, jakiego działa jest się częścią.

Biorąc to pod uwagę warto wiedzieć, że dzwonki kościelne można znaleźć w wyjątkowych miejscach, takich jak:

  • specjalistyczne sklepy z artykułami do kościołów
  • renomowane pracownie brązownicze
  • sklepy z dewocjonaliami
  • hurtownie dewocjonaliów

Warto zauważyć, że owe miejsca nie muszą, być o charakterze stacjonarnym i nisza związana z produkcją i sprzedażą dzwonków, również poszła z duchem czasu – oferując osobom poszukującym dzwonków możliwość ich zamówienia/zakupienia w sieci internetowej.

Poszukując najbardziej kunsztownych i niestandardowych dzwonków najlepiej zajrzeć do pracowni brązowniczej Sacrum natomiast jeśli chodzi o duże zlecenie – hurtownie dewocjonaliów z całą pewnością będą miały najbardziej interesującą ofertę do zaproponowania. Nie są jednak one dostępne zwykle dla klientów detalicznych, którzy to szukając dzwonków kościelnych powinni udać się właśnie do specjalistycznych sklepów z artykułami do kościołów tudzież tych typowo z dewocjonaliami.