Hydroizolacja pomieszczeń wilgotnych i mokrych. Poradnik eksperta

Hydroizolacja pomieszczeń wilgotnych i mokrych. Poradnik eksperta

Podczas budowy domu lub generalnego remontu, warto dobrze zaplanować każdy krok, który doprowadzi nas do samego końca. i wymarzonego pomieszczenia. Ta maksyma jest szczególnie istotna w sytuacji, gdy przedmiotem remontu jest tak newralgiczne pomieszczenie, jak łazienka. Gdy podczas remontu nie weźmiemy pod uwagę hydroizolacji całego pomieszczenia, po kilku miesiącach możemy w niektórych fragmentach naszego nowo wyremontowanego pomieszczenia dojrzeć grzyb, pleść a w najgorszym wypadku zalejemy sąsiadów. Dlaczego warto robić hydroizolację i w jaki sposób powinniśmy się za to zabrać?

Dlaczego musimy zrobić hydroizolację pomieszczeń wilgotnych?

Hydroizolacja ma chronić nas przed przenikaniem wody przez fugi oraz nieszczelności, które posiadamy w swojej łazience. Choć na rynku wszystkie fugi są wodoodporne, to jednak przepuszczają wodę. Szczególnie gdy w naszych planach jest przearanżowanie prysznica na model bez brodzika. W takiej sytuacji woda z dużym ciśnieniem uderza w posadzkę, co w długim okresie czasu może spowodować zalanie sąsiada mieszkającego pod nami. W jaki sposób powinniśmy chronić się przed takimi przygodami? Wystarczy, że zastosujemy powszechną na Polskim rynku izolację przeciwwodną i przeciwwilgociową, która gwarantuje nam idealną odporność na długotrwały wpływ wody.

Odpowiednie przygotowanie podłoża kluczem do sukcesu

Przed wykonaniem hydroizolacji podłoża dużą uwagę musimy skupić na odpowiednie przygotowanie podłoża. Do przygotowania podłoża możemy zaliczyć weryfikację jego stabilności, odpowiednie wyrównanie i wysezonowanie podłoża. Jeśli jako izolację stosujemy folię w płynie, zadbajmy o to, by cała powierzchnia była odpowiednio sucha. Jeśli jednak wykorzystamy szlam, który jest znacznie droższym materiałem niż folia w płynie, podłoże cementowe musi być delikatnie zwilżone.

Zwróćmy szczególną uwagę na miejsca najbardziej wrażliwe

Łazienka łazience nierówna, dlatego w każdej z nich należy zwrócić szczególną uwagę na te elementy, które mogą być uznane za krytyczne i najbardziej ryzykowne w obszarze potencjalnego podmakania. Z reguły hydroizolację pomieszczeń rozpoczynamy od takich miejsca, gdzie podłoga sąsiaduje ze ścianą. Te miejsca można dodatkowo uszczelnić za pomocą specjalnych taśm wtapianych w naszą izolację. Tradycyjnie, jeśli w łazience znajduje się odpływ liniowy, zwróćmy uwagę na rodzaj wpustu, który musi być wyposażony w specjalny kołnierz uszczelniający. Pamiętajmy, że po wykonanej hydroizolacji łazienki, na którą zostaną położone płytki, warto wybrać odpowiednią zaprawę klejową.

Więcej informacji na temat hydroizolacji możesz dowiedzieć się ze strony firmy, która zajmuje się profesjonalnym wykonywaniem izolacji przeciw wodnej: Bud-Prajs.