Jak przygotować się do sprzedaży domu, aby nie stał on latami?

Jak przygotować się do sprzedaży domu, aby nie stał on latami?

Sprzedaż domu to przedsięwzięcie, do którego warto się odpowiednio przygotować. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie wyższej kwoty, a także szybsze znalezienie nabywcy. Proces przygotowywania nieruchomości do sprzedaży najlepiej rozpocząć od znalezienia rzeczoznawcy, który odpowiednio wyceni budynek. Wycena przeprowadzona przez fachowca będzie niezwykle pomocna podczas ustalania ceny nieruchomości. Może być także istotnym argumentem w przypadku, gdyby potencjalny nabywca domagał się znaczącej obniżki.

Jak przygotować dom do sprzedaży?

Przygotowując dom do sprzedaży, należy pamiętać przede wszystkim o jego dokładnym posprzątaniu oraz usunięciu rzeczy osobistych. W przypadku kupowania nieruchomości niezwykle ważne jest pierwsze wrażenie potencjalnych klientów. Idealnie przygotowane wnętrze powinno być czyste, schludne i mieć nieco bezosobowy charakter. Tylko w takim wnętrzu osoba zainteresowana kupnem będzie czuła się swobodnie i pewnie. Jeśli dom przeznaczony do sprzedaży nie jest zbyt duży, warto pomyśleć o jego optycznym powiększeniu. Zrobić to można, usuwając z niego dywany oraz niektóre meble. W ten prosty sposób pomieszczenia będą wydawać się większe i bardziej przestronne.

Niezwykle istotną rzeczą wpływającą na to, jak postrzegany będzie dom przez potencjalnych nabywców, jest zapach. Według statystyk domy, w których przyjemnie pachnie, sprzedają się znacznie szybciej niż te, w których wyraźnie wyczuwalny jest kurz czy stęchlizna. Przygotowując nieruchomość do odwiedzin, należy więc pozbyć się wszystkich źródeł nieprzyjemnego zapachu i porządnie przewietrzyć wnętrza. Warto pamiętać, by unikać stosowania chemicznych odświeżaczy powietrza. Intensywny zapach odświeżacza, choć przyjemny może sugerować klientom, że sprzedawca chce za jego pomocą coś ukryć lub zamaskować.

Sporządzenie ogłoszenia

Jednym z najważniejszych etapów przygotowywania domu do sprzedaży jest sporządzanie oferty internetowej na różnego rodzaju portalach ogłoszeniowych. Oferta powinna być sporządzona w sposób rzetelny i uczciwy. Warto jednak pamiętać o tym, aby podczas wykonywania opisu nieruchomości i robienia zdjęć eksponować przede wszystkim jej zalety. Zdjęcia należy wykonywać aparatem fotograficznym wysokiej jakości. Wnętrza najlepiej fotografować w świetle słonecznym, dzięki czemu pomieszczenia będą sprawiać wrażenie jasnych i przestronnych. Dobrym pomysłem jest dołączenie do oferty planu domu, który pozwoli potencjalnym kupcom zapoznać się ze sposobem rozmieszczenia pomieszczeń.

Aby szybko i skutecznie sprzedać dom trzeba także wykazać się umiejętnościami sprzedażowymi. Podczas prezentacji nieruchomości, należy wyzbyć się emocji i starać się precyzyjnie odpowiadać na pytania klientów. Warto również dokładnie słuchać tego, co mówią. Najskuteczniejsi sprzedawcy potrafią odczytywać potrzeby kupujących i podkreślać te walory domu, które dla potencjalnych nabywców są najważniejsze.

Jeżeli nie czujesz się na siłach do samodzielnej sprzedaży domu zawsze możesz zlecić to profesjonalnej agencji nieruchomości. Jednym z najlepszych biur nieruchomości jest ABA. Sprawdź jej ofertę: www.abanieruchomosci.pl