Jak skutecznie korzystać z planera studenckiego?

Jak skutecznie korzystać z planera studenckiego?

Nie udaje Ci się pogodzić zajęć na uczelni z innymi obowiązkami? Nakładają Ci się terminy przez co cały czas jesteś w biegu? Najwyższy czas, by zacząć korzystać z planera dla studentów, dzięki któremu łatwiej będzie Ci pilnować obowiązków. Dowiedz się, jak mądrze korzystać z planera, by cieszyć się wolnym czasem i zrealizowanymi zadaniami.

Postaw na jeden planer

Pierwszą istotną kwestią, która pomoże Ci się dobrze zorganizować, jest to, by pomagał Ci w tym wyłącznie jeden planer. Korzystanie z kilku organizerów niestety może skończyć się tym, że w jednym czasie nałożą Ci się różne obowiązki. Jeśli są to ważne wydarzenia, na przykład egzaminy, może spowodować to niemałe zamieszanie i konieczność odkręcania niektórych spraw.

Jeśli bardzo Ci zależy na tym, by mieć swoje sprawy zanotowane w formie analogowej i elektronicznej, pamiętaj o tym, by zawsze zapisywać obowiązki jednocześnie w obu miejscach.

Jeśli masz już planer to… zapisuj go

Każda sprawa, która nie może umknąć Twojej uwadze, a także każde pilne zadanie muszą znaleźć się na kartkach Twojego planera. Jeśli wykładowca ustali termin egzaminu, niezwłocznie zapisz to w swoim organizerze. Nie odkładaj tego na wolną chwilę, by przypadkiem po drodze zgodzić się na zmianę godzin pracy lub zastępstwo kolegi.

Zaglądaj do planera

Skoro już decydujesz się polegać na swoim organizerze, to polegaj na nim do końca. Zaglądaj do niego na początku każdego tygodnia oraz każdego dnia. W ten sposób nie umknie Ci nauka na kolokwium lub przygotowanie ważnego projektu na zaliczenia. Zaglądanie do planera pozwoli Ci skutecznie zaplanować każdy dzień.

Nie zapominaj o swoim planerze

Trzymaj planer studencki zawsze w takim miejscu, w którym nie pozwoli Ci on o sobie zapomnieć. Niech będzie to miejsce, na które często zerkasz, na przykład biurko, na którym stoi komputer służący Ci codziennie do nauki lub odrabiania prac domowych. Możesz też trzymać go w torbie lub plecaku, które masz cały czas ze sobą, dokądkolwiek wychodzisz.

Odhaczaj wykonane zadania

To prosty, ale bardzo skuteczny trik psychologiczny. Odhaczenia zaliczonych zadań pomoże Ci w budowaniu pewności siebie, bowiem im więcej zaliczonych punktów będziesz widzieć, tym bardziej uwierzysz, że jesteś w stanie ogarnąć naprawdę sporo rzeczy w ciągu dnia. Kurcząca się lista zadań to najlepszy motywator do dalszej pracy.

Kilka dodatkowych gadżetów podniesie skuteczność

Jeśli chcesz podnieść skuteczność swojej pracy z organizerem, zaopatrz się w kilka dodatkowych gadżetów.

  • Karteczki post-it – kolorowy wyróżnik pomoże Ci skupić się na najważniejszej czynności. Możesz stosować kolory w celu ustalenia priorytetowości zadań.
  • Habit tracker – wyznacz na każdej stronie specjalną rubrykę na codzienne czynności (na przykład wieczorne czytanie czy jogging). Warto oddzielić rutynowe czynności od jednorazowych zadań.

Ty tylko przykłady ciekawych urozmaiceń. Bogata oferta artykułów papierniczych pozwoli Ci wypracować własne metody skutecznej pracy z planerem.