Jak wybrać dobrego nauczyciela gry na gitarze?

Jak wybrać dobrego nauczyciela gry na gitarze?

Materiały do nauki gry na gitarze w dzisiejszych czasach są dostępne dla każdego. Książki, płyty, a przede wszystkim – Internet, skłaniają wiele osób do samodzielnego podejmowania nauki gry na instrumencie. Jednak czy jest to dobra praktyka? Odpowiedź brzmi – nie koniecznie. Muzyka to dziedzina praktyczna, nauka polega na nabywaniu konkretnych umiejętności. Dlatego właśnie potrzebny jest wykwalifikowany nauczyciel – taki, który będzie korygował błędy na bieżąco i pomoże w wyrobieniu prawidłowych nawyków.

Cechy dobrego nauczyciela

Niestety wybór dobrego pedagoga obecnie nie jest najprostszym zadaniem. W sieci wręcz roi się od ogłoszeń niekompetentnych osób, przekazujących niesprawdzoną wiedzę. Można sugerować się wykształceniem nauczyciela i wybierać osoby posiadające dyplom Akademii Muzycznej. Jednak należy pamiętać, że nie każdy dobry muzyk będzie dobrym nauczycielem – umiejętność gry nie koniecznie może iść w parze z wiedzą pedagogiczną.

  • Wykształcenie – dobry nauczyciel powinien posiadać wiedzę. Zdobytą drogą formalną, bądź nie. W tej kwestii można zasugerować się po prostu wyglądem ogłoszenia – zwrócić uwagę na to czy jest bardzo ogólne, czy szczegółowe – to może sugerować poziom wiedzy danego muzyka.
  • Umiejętność nawiązania kontaktu – warto pamiętać, że lekcja gry na gitarze, będzie lekcją indywidualną. Zdecydowanie przyjemniejsza będzie nauka od osoby, z którą po prostu miło spędza się czas i bez skrępowania można zadawać różnorodne pytania.
  • Uporządkowany system nauczania  – wiele prywatnych szkół muzycznych oferuje lekcje próbne. Warto skorzystać z tej możliwości i zapytać pedagoga jaki jest plan na lekcje w najbliższym czasie.
  • Specjalizacja w danym stylu muzycznym – jeśli ktoś oferuje naukę wszystkiego na wysokim poziomie – należy uciekać jak najdalej. Nie istnieją muzycy, którzy na poziomie profesjonalnym poruszają się w muzyce klasycznej, jazzie, heavy metalu i reagge jednocześnie. Należy zapytać w czym dany nauczyciel się specjalizuje i wybrać osobę, której zainteresowania są najbardziej zbieżne z planowanym stylem nauki.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Warto wybrać nauczyciela, który udziela lekcji w nieodległej lokalizacji. Często można też spotkać się z ofertami lekcji z dojazdem do domu ucznia – może być to wygodne dla zapracowanych osób. Ważna jest też cena – wiadomo, że będzie ona wyższa w szkołach niż u osób prywatnych. Także wykształcone osoby z dyplomami uczelni artystycznych będą miały wyższą stawkę godzinową. Jednak przede wszystkim warto wybrać się na lekcję próbną i po prostu poznać danego pedagoga. To pozwoli na stwierdzenie czy dana osoba będzie odpowiednia.

Czytaj Więcej