Jak zapewnić ludziom godne odejście z pracy?

Jak zapewnić ludziom godne odejście z pracy?

Zwolnienia pracowników nigdy nie są miłym przeżyciem dla żadnej ze stron. Zwłaszcza wtedy, gdy tyczą się osób, które piastowały swoje stanowiska nawet przez kilkanaście lat. Czy można jakoś osłodzić ludziom konieczność opuszczenia starego i dobrze znanego miejsca pracy, jeśli nie ma możliwości ich zatrzymania?

Zwolnienia indywidualne i grupowe

Na początku zadajmy sobie pytanie dlaczego w ogóle dochodzi do takich sytuacji, że istnieje konieczność pozbywania się dobrych i długoletnich pracowników. Na pierwszy rzut oka wydaje się to kompletnie pozbawione sensu, jednak zdarzają się sytuacje, gdy kierownictwo firmy nie ma nic do powiedzenia. Na przykład dochodzi do zmiany właściciela przedsiębiorstwa, który ma zupełnie inne zapatrywanie na to, kto powinien w firmie pracować. Dochodzi wtedy do dużych restrukturyzacji, zdarza się że dochodzi do zwolnień nawet kilkuset osób jednocześnie. Jest to ogromna trauma dla pracowników, którzy po długich latach spędzonych przy jednym biurku nagle zostają na przysłowiowym bruku. Konieczność szukania nowego zatrudnienia jest dla nich trudna, ponieważ wypadli już z obiegu, mnóstwo zmieniło się na rynku pracy od czasu, gdy ostatnio się o nią starali. Może to oznaczać długi czas bezrobocia, życie na zasiłku, problemy rodzinne i tak dalej.

Wsparcie potrzebne od zaraz

Na szczęście w dzisiejszych czasach są różne możliwości wspomagania pracowników, którzy muszą zostać zwolnieni. Zajmują się tym programy outplacementowe, do których przystępuje coraz większa liczba firm. Zwalniana osoba otrzymuje możliwość udziału w takim programie, który polega na pomocy w znalezieniu nowego zatrudnienia, a nawet pomocy psychologicznej. Osoba informowana jest o aktualnych warunkach na rynku pracy, o tym jak prawidłowo stworzyć CV, jakich pytań może spodziewać się na rozmowie kwalifikacyjnej, jakie kursy i szkolenia warto przejść. Pomaga się jej znaleźć pracę w tej samej branży, lub przynajmniej w takiej, która wymaga podobnych umiejętności i doświadczenia. Były pracownik nie musi płacić za udział w takim programie ani grosza z własnej kieszeni. Wszystko jest zamawiane przez pracodawcę, który ponosi wszelkie koszty. Można je obliczyć na stronie Outplacement Kalkulator, zarówno jeśli chcemy zamówić udział w programie dla jednej osoby, kilku pracowników, lub nawet kilkudziesięciu w przypadku zwolnień grupowych.

Udział w programach outplacementowych to nie tylko dbanie o samego byłego pracownika, ale także o wizerunek firmy. Dzięki zapewnieniu godnego odejścia, zwalniane osoby będą wypowiadały się o swoim były pracodawcy w zdecydowanie cieplejszych barwach. Jest to bardzo ważne dla budowania pozytywnego PR przedsiębiorstwa.