Jak zrobić wycenę nieruchomości?

Jak zrobić wycenę nieruchomości?

Planowanie sprzedaży nieruchomości, chęć jej wynajęcia lub starania się o kredyt pod jej zastaw, rozpoczyna się od prawidłowej wyceny. Jest to niezwykle ważne z wielu powodów. Nikt przecież nie zamierza zbyt tanio sprzedać domu czy mieszkania. Nikt nie chce również ustalić zbyt wysokiej ceny, gdyż będzie to skutkowało brakiem jakiegokolwiek zainteresowania potencjalnych kupców. Jak zatem prawidłowo wykonać wycenę nieruchomości?

Sprawdzenie lokalnego rynku nieruchomości

Prosta i skuteczna metoda, która pozwala zorientować się, jak kształtują się ceny nieruchomości w najbliższej okolicy. Wystarczy skorzystać z kilku portali z nieruchomościami, sprawdzić również strony agencji nieruchomości, aby uzyskać dostęp do cen. Można równocześnie sprawdzić, jak kształtują się ceny zupełnie nowych nieruchomości, oddawanych do użytkowania w najbliższej okolicy.

Pomoc specjalisty, czyli współpraca z rzeczoznawcą

Chcąc uzyskać profesjonalną wycenę, warto zlecić odpowiednie działania rzeczoznawcy. Specjalista przygotowuje operat szacunkowy. Na czym dokładnie polega sporządzenie takiego dokumentu?

  • dokładne rozpoznanie nieruchomości. Działanie polega na dokładnej analizie dokumentów związanych z nieruchomością. Rzeczoznawca sprawdza zabudowę nieruchomości, potencjał nieruchomości, a także jej stan prawny,

  • badania rynkowe, czyli dokładne sprawdzenie jak prezentują się ceny transakcyjne podobnych nieruchomości. Analizuje potencjał danego obszaru, sprawdza się popyt na nieruchomości czy stawki czynszu za wynajem,

  • przygotowanie wstępnej wyceny. Wstępna wycena musi powstać z uwagi na pewne sytuacje. Może się okazać, że zlecający wycenę nie zgromadził i nie przedstawił do tej pory wszystkich dokumentów, które mogą mieć znaczenie dla prawidłowego określenia wartości nieruchomości,

Zlecenie przygotowania wyceny nie jest czynnością drogą. Stawki rzeczoznawców rozpoczynają się od kilkuset złotych (przy małych nieruchomościach). Całkowite koszty będą zależne od rodzaju, wielkości nieruchomości, a także czasu włożonego w przygotowanie wyceny.

Zlecenie dla agencji nieruchomości

Kto nie ma zamiaru samodzielnie zajmować się wyceną, czy korzystać z pomocy rzeczoznawcy, powinien postawić na współpracę z agencją nieruchomości. Zarówno wycena, jak i kwestia sprzedaży nieruchomości będzie od teraz na barkach specjalistów. Wybierając takie działanie, powinno się mieć na uwadze, że agencja za swoje usługi weźmie określony procent od wartości transakcji.

Istnieje wiele możliwości związanych z wyceną nieruchomości. Wybór odpowiedniej metody zależy od sytuacji właściciela konkretnego mieszkania, lokalu użytkowego, domu. Chcąc sprzedać nieruchomość i nie zajmować się formalnościami z tego tytułu, wycenę i pozostałe działania zlecić agencji nieruchomości. Starając się choćby o kredyt, którym zabezpieczeniem będzie nieruchomość, dobrze jest korzystać z usług rzeczoznawców.

Czytaj Więcej