Jaki kierunek studiów wybrać? – poradnik dla kandydatów

Jaki kierunek studiów wybrać? - poradnik dla kandydatów

Badania statystyczne pokazują, że w ostatnich latach spada liczba osób wybierających się na studia wyższe. Jest to związane przede wszystkim z tym, że uzyskanie wyższego wykształcenia przestało dawać gwarancję znalezienia ciekawej i dobrze płatnej pracy. Na wartościowe propozycje zatrudnienia mogą liczyć wyłącznie absolwenci kierunków niszowych. Warto więc, przed podjęciem decyzji o wyborze uczelni, dowiedzieć się jakie kierunki w chwili obecnej warto studiować.

Informatyka

Na rodzimym rynku pracy, niezmiennie od kilku lat cenione są przede wszystkim umysły ścisłe. Jeżeli ktoś lubi matematykę i komputery, powinien zastanowić się nad wyborem informatyki jako kierunku swoich studiów. Początkujący programista po ukończeniu renomowanej, wyższej uczelni, na chwilę obecną może liczyć na zarobki w okolicach 5000-6000 zł. Oczywiście, w miarę zyskiwania dodatkowych umiejętności oraz doświadczenia, wysokość wynagrodzenia szybko rośnie. W związku z tym, że na rynku pracy brakuje informatyków, mogą oni przebierać w ofertach zatrudnienia i często dyktować warunki pracodawcom.

Inżynierowie

Podobnie wygląda sytuacja w przypadku inżynierów. Wybór politechniki jako swej uczelni również będzie dobrym pomysłem. Szczególnie polecane są kierunki związane z budownictwem, automatyką oraz robotyką. Na brak ofert pracy nie będą mogli też narzekać absolwenci kierunków związanych z energetyką. Według badań statystycznych, na chwilę obecną, aż 90 procent absolwentów politechniki znajduje zatrudnienie w swoim zawodzie, w ciągu roku od ukończenia studiów.

Finanse

Dobrym pomysłem na własną przyszłość jest także wybór kierunków związanych z finansami. Po ukończeniu takich studiów absolwenci mogą liczyć na ciekawą karierę w księgowości. Pracując początkowo jako młodsi księgowi mogą liczyć na wynagrodzenie na poziomie 3000-4000 zł. W miarę zdobywania wiedzy i doświadczenia, zarobki księgowych szybko rosną. Najwyższe uposażenie otrzymują dyrektorzy finansowi, którzy zarabiają nawet 30 000 zł miesięcznie.

Prawo, medycyna

Absolwenci szkół średnich nie powinni także zapominać o takich kierunkach jak prawo, czy medycyna. Chociaż studia na tych kierunkach są trudne i długie, po ich ukończeniu uzyskuje się możliwość pracy w niezwykle prestiżowych zawodach zaufania publicznego. Należy jednak pamiętać, że póki co, zarobki początkowego prawnika lub lekarza nie są zbyt wysokie. Dopiero po kilku latach praktyki i specjalizacji w zawodzie można liczyć na wynagrodzenie znacznie wyższe od przeciętnego.

Języki obce

W związku z tym, że wiele polskich firm eksportuje swoje produkty poza granice kraju, na brak zatrudnienia nie mogą narzekać również osoby znające języki obce. Na ciekawe propozycje pracy mogą liczyć zwłaszcza absolwenci takich kierunków jak japonistyka, czy sinologia (filologia chińska). Lingwistów posługujących się tymi egzotycznymi językami jest niewielu, dlatego są oni wysoko wynagradzani.

Decydując się na studia wyższe warto poświęcić trochę czasu na wybór odpowiedniego kierunku oraz uczelni. Należy również uwzględniać własne zainteresowania, tak aby zdobyty w przyszłości wyuczony zawód wykonywany był z ochotą. Cechą charakterystyczną każdego człowieka jest to, że szybko uczy się rzeczy, które wzbudzają jego ciekawość i zainteresowanie. Należy o tym pamiętać przy wyborze kierunku, żeby studia nie okazały pomyłką, a uzyskany dyplom bezwartościowym kawałkiem papieru.