Jakich mieszkań szukają studenci w Krakowie?

W większych miastach studenci to niewątpliwa jedna z największych grup potencjalnych najemców mieszkań. Najczęściej szukają oni mieszkania na okres od października do czerwca, ale coraz więcej studentów ze względu na pracę i inne zobowiązania wynajmuje mieszkania praktycznie na cały rok.

Plusy większych mieszkań

Jakich mieszkań szukają studenci w Krakowie?Jak wynika z licznych badań oraz obserwacji krakowskiego rynku nieruchomości i mieszkań do wynajęcia, największych powodzeniem wśród studentów cieszą się mieszkania dwu- i trzypokojowe. Mniejszym wzięciem cieszą się natomiast kawalerki. Wynika to z pewnością z faktu, że jako samodzielne mieszkania są dosyć drogie i niepraktyczne – większości polskich krakowskich studentów nie stać po prostu na wynajęcie samodzielnego mieszkania oraz uiszczenia wszystkich opłat. Wynajęcie kawalerki w Krakowie to koszt z rzędu 900-1300 zł wraz ze wszystkimi opłatami i internetem – jest to więc dość spora kwota. Wśród studentów w Krakowie największym powodzeniem cieszy się wynajem pojedynczych pokoi – studenci decydują się na wspólny wynajem wraz ze znajomymi, kolegami i koleżankami z roku bądź dołączenie do innych wynajmujących osób w danym mieszkaniu. Wynika to przede wszystkim z oszczędności – pokój w mieszkaniu (tak zwana “jedynka”) to wydatek rzędu 500 – 800 zł.Kolejnym dość popularnym mieszkaniem dla osób, które chcąc przyoszczędzić bądź nie stać ich na wynajem samodzielnego pokoju jest mieszkanie w pokoju dwuosobowym. Koszty wynajęcia pokoju przez dwie osoby lokują się w granicy od 300 do 500 zł, co jest niewątpliwie bardzo korzystną ofertą, szczególnie pod względem finansowym.

Stosunkowo małą popularnością cieszą się mieszkania o bardzo dużej liczbie pokoi i preferowanych najemców. Wiąże się to przede wszystkim z trudnościami w znalezieniu lokatorów, a także niskim komfortem użytkowania takiego mieszkania.

Wyposażenie

Większość studentów w Krakowie decyduje się przede wszystkim na wynajęcie mieszkań umeblowanych oraz takich w których dostępny jest podstawowy sprzęt RTV i AGD. Dodatkowo warto jest zwrócić uwagę na standard wnętrza – mieszkania i pokoje rodem z PRL-u i o niskim standardzie odchodzą zdecydowanie w zapomnienie i ciężko jest je wynająć. Studenci coraz to większą uwagę przywiązują do komfortowych warunków, które umożliwiają naukę, wypoczynek i spędzanie wolnego czasu.

Wśród preferowanych mieszkań przez krakowskich studentów znajdują się przede wszystkim te, które są stosunkowo blisko popularnych uczelni oraz mające ewentualnie dobry dojazd do nich. Wynika to przede wszystkim z oszczędności czasu – częste okienka na studiach i blisko zlokalizowane mieszkanie pozwalają spędzić przerwy w pokoju, bez konieczności siedzenia bezczynnego na uczelni. Dodatkowo mieszkania w centrum umożliwiają prowadzenie aktywnego życia towarzyskiego oraz znalezienie dogodnej pracy (na przykład dorywczej).