Jakie czynności zostaną wykonane w ramach serwisu klimatyzacji?

Jakie czynności zostaną wykonane w ramach serwisu klimatyzacji?

Nieodpowiednia temperatura w pomieszczeniu, głośne dźwięki podczas działania lub kapiący płyn, nieestetycznie spływający po ścianie. To znaki, że z klimatyzacją dzieją się złe rzeczy. Jak im przeciwdziałać? Co robić żeby uniknąć przyszłych usterek? I do kogo zwrócić się o pomoc? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.

Popularne awarie systemu klimatyzacyjnego

Występuje kilka problemów, skutecznie uniemożliwiających korzystanie z urządzenia. Najczęstszą przyczyną jest nieodpowiednie dbanie o kondycję systemu, a także zanieczyszczenia zewnętrzne, których brud uniemożliwia poprawne działanie produktu. Pierwszym z nich jest nieodpowiednia temperatura i wilgotność powietrza w pomieszczeniu. Jest spowodowana nieszczelnością przewodów rozprowadzających czynnik chłodniczy. Zbyt mała ilość gazu powoduje niewystarczające usuwanie ciepła oraz wilgoci z powietrza.

Następny, często występujący problem, to zmrożenie się cewki parownika. Wężownica parownika do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje wystarczającej ilości ciepłego powietrza, które będzie ją otaczać. Zbyt niska otaczająca ją temperatura, będzie powodować, że na zewnątrz elementu pojawi się warstwa lodu. Efektem jest otrzymywanie ciepłego nawiewu z klimatyzacji lub źródła powietrza, nie będące głównym nawiewem.

Kolejnym problemem jest awaria wężownicy skraplacza. Część odpowiada za usuwanie ciepła z przetwarzanego powietrza i wydalanie go na zewnątrz budynku. Usterka urządzenia pojawia się, gdy nie czyści się regularnie całego systemu. Osiadający brud skutecznie uniemożliwi prawidłowe działanie części. Z powodu zanieczyszczeń, element pobiera więcej energii, żeby pracować pomimo utrudnień, co prowadzi do nadmiernej eksploatacji i zużycia. Problemy z wybranym elementem, występują najczęściej w dużych miastach. Duża ilość spalin oraz zanieczyszczeń, które emitują samochody, zwiększa prawdopodobieństwo awarii.

Czynności w ramach serwisu klimatyzacji

Proces naprawy w pierwszym przypadku, obejmuje zlokalizowanie przecieków, naprawienie otworów w przewodach, a także wymianę czynnika chłodniczego. Gdy zdecydujemy się na uporanie z zamrożoną cewką parownika, trzeba będzie wymienić cały element i upewnić się, że będzie otoczony powietrzem o odpowiedniej temperaturze. Przy awarii,  spowodowanej brudem osiadającym na wężownicy skraplacza, należy zastąpić go odpowiednią częścią zamienną, a po montażu, pamiętać o regularnych kontrolach czystości.

Serwis nie oznacza jednak przeprowadzania działań wyłącznie w sytuacji, gdy coś się zepsuje. Szwankujące elementy, jak wspomnieliśmy wcześniej, mogą być skutkiem zaniedbań oraz nieodpowiedniej konserwacji. Każdemu urządzeniu należy poświęcić wystarczająco dużo uwagi, żeby wykorzystać pełen potencjał i cieszyć się z odpowiedniej temperatury powietrza, w domu lub w biurze.

Do zestawu czynności, które przeciwdziałają psuciu się systemu klimatyzacyjnego należy:

  • ozonowanie/ odgrzybianie
  • uzupełnianie czynnika chłodniczego
  • regularne sprawdzanie przewodów
  • czyszczenie parownika oraz skraplacza
  • sprawdzanie ciśnienia podczas pracy urządzenia w trakcie ssania i tłoczenia
  • przegląd obudowy urządzeń

Podejmij działania konserwacyjne. Oszczędź czas i pieniądze

Szereg wymienionych czynności pozwoli uniknąć awarii poszczególnych komponentów, w efekcie unikniemy większych nakładów finansowych. Wymiana płynu chłodniczego pozwoli na prawidłową cyrkulację powietrza oraz uzyskiwanie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach. Ozonowanie, czyli wprowadzenie cząsteczek ozonu do parownika pozwoli na  usunięcie się drobnoustrojów oraz grzybów, które mogą powodować wydzielanie się nieprzyjemnego zapachu oraz alergii.

Dzięki odpowiedniej konserwacji jesteś w stanie wyeliminować niepotrzebne koszty i brak komfortu podczas pracy, czy codziennego użytkowania przestrzeni. Przed zdecydowaniem się na serwis urządzenia, dowiedz się gdzie znajdują się specjaliści, porównaj ceny i wybierz najlepszą opcję. Na początku warto sprawdzić ofertę firmy AKWIN, która specjalizuje się w montażu, czyszczeniu i serwisie klimatyzacji —> akwin.com.pl