Jakie parki narodowe są w Polsce?

Jakie parki narodowe są w Polsce?

Parki narodowe w Polsce stanowią jedynie 1% terytorium naszego kraju, jednak wiele z nich charakteryzuje się niepowtarzalnymi widokami, formacjami skalnymi czy ciekawą fauną i florą. Jakie parki narodowe w Polsce cieszą się największym zainteresowaniem?

Podróż na południe Polski

Wybierając się na południe Polski, nie sposób nie odwiedzić Ojcowskiego Parku Narodowego, który znajduje się w województwie małopolskim, w odległości 16 kilometrów od Krakowa. Wizytówką tego miejsca jest niewątpliwie Maczuga Herkulesa. Skała ta według wielu legend została przywleczona przez diabła, sprowokowanego przez mistrza Twardowskiego. Pozostałe atrakcje, warte uwagi to między innymi Zamek w Pieskowej Skale, Ruiny Zamku w Ojcowie, a także Kapliczka w Ojcowie.

Bieszczadzki Park Narodowy jest największym, górskim parkiem górskim. To tutaj bytują wilki, rysie czy niedźwiedzie. Park ten z powodzeniem można zwiedzać piechotą, a turyści mają do wyboru ponad 130 km tras turystycznych. Bieszczady to miejsce, w którym zobaczyć można fragmenty pierwotnych lasów karpackich, a także drewniane cerkwie. Wybierając się na dłuższą wycieczkę z dziećmi, warto pomyśleć o Solinie, bowiem rejs łódką po jeziorze to obcowanie z naturą i świetna przygoda dla malucha.

Będąc w górach, nie sposób nie odwiedzić także Tatrzańskiego Parku Narodowego, który jest jednym z najczęściej odwiedzanych w Polsce. Do flagowych punktów zaliczyć można między innymi Morskie Oko, Rysy, Giewont, Dolinę Pięciu Stawów, Orlą Perć czy Dolinę Kościeliską. Ogromny wybór tras i szlaków sprawia, że zarówno początkujący, jak i zaawansowani wędrownicy górscy, znajdą coś dla siebie. Planujesz dłuższe wakacje? Szybka gotówka umożliwi Ci podróż w każdy zakątek świata.

Moc atrakcji na północy Polski

Do jednego z popularniejszych parków narodowych należy Białowieski Park. Zlokalizowany na Podlasiu, charakteryzuje się wieloma terenami, które przez lata były nietknięte przez człowieka. To właśnie tutaj, część obszaru parku jest niedostępna dla zwiedzających. Występuje tu ponad 12 tysięcy gatunków zwierząt, a głównym symbolem parku jest żubr.

To jednak niejedyny park na północy kraju. Słowiński Park Narodowy to miejsce, w którym czeka na Ciebie pustynia, przymorskie jeziora, a także bagna i łąki. Atrakcją są niewątpliwie ruchome wydmy, które są symbolem parku. Do miejsc godnych polecenia zaliczyć można także Latarnię Morską Czołpino, Muzeum ,,Wyrzutnia Rakiet” w Rąbce czy wieżę widokową nad jeziorem Łebsko. Każdy znajdzie coś dla siebie. Szybka gotówka pozwoli Ci na realizację każdego marzenia dotyczącego wakacji w Polsce i za granicą.