Język angielski w różnych zawodach

Język angielski w różnych zawodach

Obserwując rynek pracy i ukazujące się ogłoszenia można z pewnością powiedzieć jedno – język angielski to absolutna podstawa. Znaczna większość pracodawców wymaga znajomości języka angielskiego choćby w stopniu podstawowym. Umiejętność porozumiewania się po angielsku powinna znaleźć się w każdym dobrym CV, niezależnie od tego na jakie stanowisko aplikujemy.

Znajomość angielskiego w pracy

Jakie zawody wymagają znajomości angielskiego?

Coraz częściej pracodawcy wymagają znajomości języka angielskiego również na stanowiskach niskiego szczebla. Nawet zawody, do wykonywania których nie potrzeba specjalnych kwalifikacji posiadają ten punkt w wymogach. Do takich prac należą: sprzedawca w galerii handlowej, barman, kelnerka, pracownik restauracji typu fast-food itp. Jednym z powodów, przez które zaczęto wymagać znajomości angielskiego w wyżej wymienionych zajęciach jest fakt, że często podejmują się ich studenci. Wiele osób stara się łączyć studia z pracą dodatkową. Powyższe zawody sprawdzają się w takiej roli ze względu na niskie wymogi oraz elastyczne godziny pracy. Większość studentów zna język angielski w stopniu pozwalającym na dość swobodną komunikację z obcokrajowcami. To właśnie przez tę grupę klientów, język angielski trafił na listę wymogów, które trzeba spełnić, aby pracować na wyżej wymienionych stanowiskach.

W przypadku stanowisk wyższego szczebla, znajomość języka angielskiego na dobrym poziomie bywa jednym z najważniejszych wymogów, które powinien spełnić kandydat. Zależnie od rodzaju pracy, stopień zaawansowania będzie różny. Czasami jedynie wzmianka o podstawowych umiejętnościach językowych będzie wystarczająca. Niejednokrotnie jednak dokument poświadczający o znajomości języka angielskiego na konkretnym poziomie, decyduje o pozytywnej ocenie CV. Polska coraz bardziej otwiera się na zagraniczne firmy, a rynek pracy międzynarodowej rozwija się szybciej niż kiedykolwiek wcześniej.

Na jakim poziomie powinniśmy znać język angielski?

Stanowiska, o których była mowa w pierwszym akapicie poprzedniego podpunktu nie wymagają wielkich umiejętności językowych. Do podstawowych zadań, które opierają się na znajomości angielskiego, należy obsługa klientów, nie mówiących po polsku. Oczywiście nie ma tutaj mowy o skomplikowanych rozmowach, a jedynie prostym dialogu. Najczęściej wymagana jest umiejętność odpowiedzi na najpopularniejsze pytania lub przyjęcie zamówienia po angielsku. Wiadomo, że w oczach przełożonego lepiej prezentuje się osoba, która potrafi wypowiadać się poprawnie i nie sprawia jej kłopotu rozmowa w języku angielskim.

W przypadku zawodów, które nie należą do grupy najprostszych i najmniej płatnych, wszystko wygląda odrobinę inaczej. Tutaj tak na prawdę nie ma jednej reguły. Zależnie od wykonywanego zawodu, wymagane są umiejętności językowe na różnym poziomie. Od bardzo podstawowego, który pozwoli jedynie na prosty dialog, po perfekcyjną znajomość języka w każdym detalu. Aplikując na konkretne stanowisko, warto wcześniej dowiedzieć się w jakim stopniu należy posługiwać się językiem obcym, aby swobodnie wykonywać zadania. Możliwe, że będziemy potrzebowali kursu doszkalającego lub certyfikatu językowego, który poświadczy o poziomie znajomości języka angielskiego. Taki dokument potrafi sprawić, że to nasze CV będzie wyróżniało się czymś interesującym spośród dziesiątek identycznych.

Oczywiście występują zawody, do wykonywania których nie jest wymagana znajomość języka obcego. Są to najczęściej ogłoszenia dotyczące ciężkiej pracy fizycznej, do wykonywania której nie są wymagane żadne kwalifikacje.

Słowem podsumowania trzeba powiedzieć, że w dzisiejszych czasach warto znać język angielski. Inwestycja w jego znajomość jest obecnie jedną z najbardziej opłacalnych i uniwersalnych. Niezależnie od branży, w której pracujemy warto rozwijać się w kierunku znajomości języka angielskiego. Zapewne w końcu przyniesie to efekty!

Artykuł powstał we współpracy z: Speakin.pl