Które rasy psów wymagają wizyt u psiego fryzjera?

Które rasy psów wymagają wizyt u psiego fryzjera?

Podczas wybierania odpowiedniej dla siebie rasy psa powinniśmy brać pod uwagę nie tylko charakter i temperament zwierzęcia. Równie ważne są nasze możliwości finansowe i czasowe na dbanie o nowego pupila. Niektóre rasy, choć są niewielkie i sprawiają wrażenie mało kłopotliwych, wymagają regularnych wizyt u psiego fryzjera, nazywanego groomerem, gdyż samodzielna pielęgnacja takiego psiaka bez specjalnego sprzętu będzie kłopotliwa, a czasem wręcz niemożliwa. Które więc rasy będą wymagały wizyt u psiego fryzjera?

Pielęgnacja psów długowłosych

Takie rasy jak yorkshire terrier, shih-tzu czy maltańczyk bez regularnych wizyt u groomera szybko tracą swój uroczy wygląd, a gładką i miłą w dotyku sierść zastępują posklejane brudem, trudne do rozczesania i często zasłaniające psu oczy kołtuny. Szczególnie w przypadku psów małych i aktywnych należy się spodziewać, że już po kilku spacerach przy brzydkiej pogodzie na jasnym futerku na brzuchu osiądzie warstwa zaschniętego błota. Groomer – Barbara Białczyk będzie w stanie szybko i sprawnie wyczyścić, wyczesać i przyciąć taką sierść za pomocą specjalistycznego sprzętu i kosmetyków dostosowanych do potrzeb danej rasy, dzięki czemu nasz pupil odzyska swój blask. Jednak nie tylko małe rasy wymagają regularnych wizyt u fryzjera! Przycinanie i czyszczenie przyda się także olbrzymom, jak owczarek francuski briard, któremu futro może zasłaniać oczy, czy chart afgański, którego piękna, błyszcząca sierść ma tendencje do kołtunienia.

Kąpiel dużych psów

Nie wszystkie rasy z dłuższym włosiem wymagają przycinania. Jeśli nie planujemy udziału w wystawach, wtedy nic się nie stanie, jeśli pozostawimy takie rasy jak owczarki szkockie collie, długowłose owczarki niemieckie, border collie czy nawet pudle z sierścią rosnącą swobodnie, bez wystylizowanych cięć. Jednak każdy pies raz na jakiś czas wymaga kąpieli, a w domowych warunkach wiąże się to z dużym stresem i uciążliwością. Wtedy także warto udać się do groomera. Psi fryzjer ma w swoim gabinecie także dużą i wygodną wannę specjalnie zaprojektowaną z myślą o dużych psach, które niechętnie pozwalają się moczyć – wejście po schodkach pozwala na bezstresowe wprowadzenie psa do środka, zamykane drzwiczki i szelki do przypięcia czworonoga uniemożliwiają ucieczkę, a prysznic na wężu dociera w każde miejsce. Po kąpieli z dodatkiem dobranego do potrzeb szamponu sierść będzie odświeżona, czysta i pachnąca. To także doskonałe rozwiązanie, gdy nasz psiak nabawi się chorób skórnych i potrzebuje regularnych kąpieli leczniczych do czasu wyzdrowienia.

Kiedy do psiego fryzjera?

Usług groomera nie potrzebują rasy krótkowłose, ale to nie znaczy, że nie mogą z nich skorzystać. W gabinecie psiego fryzjera wykonuje się też takie zabiegi jak trymowanie, niezbędne przy rasach szorstkowłosych, czyszczenie zębów czy pielęgnacja oczu, uszu i pazurów. Jednak mimo wszystko najczęstszymi klientami są właściciele psów długowłosych, gdyż samodzielna pielęgnacja tego typu sierści jest czasochłonna, męcząca i stresująca, dlatego lepiej powierzyć ją komuś doświadczonemu.