Mapy do celów projektowych: jakie są ich rodzaje i ile kosztuje mapa?

Mapy do celów projektowych: jakie są ich rodzaje i ile kosztuje mapa?

Wykonywaniem map do celów projektowych zajmuje się obecnie wiele osób indywidualnych, ale też profesjonalnych firm. Jeśli komuś więc takie mapy do celów projektowych będą potrzebne, to nie należy długo zwlekać, lecz pozostawić takie zadanie profesjonalistom, a na pewno wyjdzie to im na dobre. Mapy zostaną sporządzone prawidłowo, bez żadnych uchybień, w wyznaczonym przez klienta czasie. Mapa jest oczywiście wykonywana przez doświadczonych i kompetentnych geodetów, najczęściej nie są to zbyt wygórowane kwoty, ponieważ chodzi tutaj o wydatek rzędu 60-120 złotych, chociaż dużo zależy też od tego, w jakim regionie taka mapa jest sporządzana. Wszelkie informacje o aspektach finansowych klient otrzyma jednak przed nawiązaniem współpracy z geodetą, dlatego też wtedy jest podejmowana decyzja, czy geodeta ma przystąpić do wykonania takiej mapy, czy też może jednak nie ma tego robić.

Rodzaje map do celów projektowych

Trzeba mieć na uwadze też to, że mapy do celów projektowych obecnie są podzielone na kilka najpopularniejszych rodzajów. Wśród nich można wyróżnić chociażby mapy zasadnicze. Jest to mapa cały czas aktualizowana, dlatego nie jest wykorzystywana podczas projektów, ponieważ zawarte w niej informacje mogą się zmienić z dnia na dzień. Mapa powinna jednak zawierać takie informacje jak: granica działki, numer ewidencyjny działki oraz istniejąca na niej zabudowa. Jeśli takich informacji nie można znaleźć na mapie, to nie jest ona profesjonalnie wykonana, dlatego też geodeta na pewno nie stanął wtedy na wysokości zadania.

Drugim rodzajem map do celów projektowych są mapy do celów prawnych, które wykorzystuje się na bardzo szeroką skalę szczególnie przy podziale działek oraz nieruchomości. Wyliczenia na takiej mapie muszą być więc bardzo dokładne oraz precyzyjne, aby nie wprowadzić odpowiednich organów w błąd, ponieważ wtedy ich decyzja może być dla jednej ze stron postępowania niesprawiedliwa. Zwykle więc na takie mapy trzeba trochę czasu poczekać.

Kolejnym rodzajem jest mapa ewidencyjna, a więc również mapa informacyjna, która jednak nie zawiera tak dużej ilości informacji jak mapa zasadnicza. Istnieją w niej wzmianki o granicach działek, budynkach, czy też o klasie gruntu. Jak widać istnieje wiele rodzajów map, na które można się aktualnie zdecydować, jedne są mniej przydatne, inne bardziej. Wszystko opiera się jednak na mapach zasadniczych, które wzbogacane są o informacje związane ze stanem faktycznym działki na dany dzień, a także na mapach do celów prawnych, bez których nie można np. podzielić nieruchomości.

Autor tekstu: poznan-geodeta.pl