Najlepszy gatunek drewna do wykonania balustrady tarasowej?

Najlepszy gatunek drewna do wykonania balustrady tarasowej?

Balustrady drewniane to rozwiązanie ponadczasowe. Drewno świetnie pasuje zarówno do nowoczesnych jak i tradycyjnych budynków. Ma ono wiele zalet. Przede wszystkim, jest to materiał łatwo dostępny i prosty w obróbce. Bez problemu można uzyskać wybrane wzory i elementy dekoracyjne. Dlatego, barierki wykonane z drewna mogą być w pełni unikatowe. Ponadto dostępne jest wiele gatunków drzew, co dodatkowo wpływa na zwiększenie atrakcyjności takiego rozwiązania.

Balustrada zewnętrzna drewniana – jaki gatunek drewna wybrać

Wybierając balustradę drewnianą na taras lub balkon, trzeba zwrócić uwagę na kilka kwestii. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że barierka ma odpowiadać za bezpieczeństwo. Powinna ona być wytrzymała i odpowiednio wysoka. Ponadto niezwykle istotna jest kwestia estetyczna. Balustrada powinna współgrać, z wykończeniem tarasu, balkonu, okien oraz z elewacją.

Drewno świetnie komponuje się z betonem, brukiem, drewnem czy z płytkami. Najlepiej zdecydować się na ten materiał, jeżeli taras lub balkon ma kształt prostokątny. W innych przypadkach montaż może być trudniejszy, ale nie niemożliwy. Warto także pamiętać, że drewniana balustrada tarasowa, wymaga odpowiedniej pielęgnacji i zabezpieczenia, aby przetrwała długi czas. Drewno to materiał, który jest mało odporny na działanie warunków atmosferycznych, dlatego jest to tak istotne.

Przy wyborze gatunku drewna do balustrady tarasowej najlepiej poradzić się specjalistów, którzy posiadają odpowiednią wiedzę i doświadczenie w produkcji balustrad – https://producentbalustrad.pl/balustrady-tarasowe-warszawa/

Balustrada tarasowa – na co zwrócić uwagę wybierając drewno?

Wybierając drewno do użytku zewnętrznego, trzeba zwrócić uwagę na parametry surowca. Na rynku można znaleźć nawet kilkadziesiąt różnych rodzajów i gatunków drewna, pochodzącego zarówno z Polski jak i z krajów egzotycznych. Najlepszym rozwiązaniem jest drewno, które ma najwyższą trwałość naturalną, tzn. że jest odporne na różne czynniki destrukcyjne jak np. grzyby. Można wyróżnić pięć klas drewna. 

Na zewnątrz powinno się stosować drewno należące do klasy 3 lub 4. Ważne jest także impregnacja, jednak niektóre gatunki świetnie się sprawdzą, bez dodatkowych zabezpieczeń. Dobrym przykładem jest np. massaranduba, ipe i cumeru. Jednak większość gatunków krajowych, wymaga impregnowania pod ciśnieniem. Warto zwrócić uwagę, na rodzaj środków do impregnacji. Najlepiej zdecydować się na substancje, które mają charakter hydrofobowy, ale nie wytwarzają szczelnej i nie przepuszczalnej powłoki.

Warto także wspomnieć o malowaniu zewnętrznej balustrady tarasowej. Naturalny kolor, stosunkowo szybko się zmienia, z uwagi na działanie czynników atmosferycznych, dlatego warto wybrać odpowiednie farby.