Obcokrajowcy na krakowskich strzelnicach – czy są jakieś ograniczenia?

Obcokrajowcy na krakowskich strzelnicach - czy są jakieś ograniczenia?

Strzelnice stają się coraz bardziej popularne w Krakowie. Nic w tym dziwnego, to doskonały pomysł na spędzenie czasu np. w grupie. Jest to jednak miejsce, które wiąże się z pewnymi obostrzeniami i zasadami, które bezwzględnie muszą być przestrzegane. Wielu obcokrajowców zastanawia się, czy może udać się na strzelnicę i przy okazji, o czym musi wiedzieć.

Czy obcokrajowcy mogą korzystać ze strzelnicy?

Korzystanie ze strzelnicy jest zazwyczaj dostępne po okazaniu dokumentu ze zdjęciem. Oznacza to, że nie istnieją dodatkowe przeciwwskazania mówiące, że osoba niebędąca obywatelem Polski nie mogłaby korzystać z możliwości tego miejsca. To o czym koniecznie trzeba pamiętać to zabranie ze sobą dokumentu, który potwierdzi tożsamość. W przypadku osób z zagranicy nie powinno być z tym problemu, ponieważ mieszkańcy innych krajów posiadają zazwyczaj dokument, który jest odpowiednikiem polskiego dowodu osobistego. Poza tym można również skorzystać z paszportu, jeśli to możliwe.

Istnieją jednak osobne zasady (często zależnie od danej placówki) co do wieku. Osoby powyżej 18 lat mogą samodzielnie przyjść i spróbować swoich sił w strzelectwie. Inaczej ma się rzecz jeśli chodzi o niepełnoletnich. Najczęściej istnieje pewien limit wieku, który ogłoszony jest przez daną strzelnicę. Zdarza się, że to np. ukończone 10 lat. Dziecko wtedy musi pozostawać pod opieką osoby dorosłej. W przypadku szkół jest to nauczyciel. W przypadku rodzinnego wypadu na strzelnicę są to po prostu rodzice lub inni opiekunowie. W przypadku osób przez uzyskaniem pełnoletności także wymagane jest posiadanie legitymacji.

O czym jeszcze warto pamiętać?

O tym, by strzelnica okazała się bezpiecznym miejscem, trzeba koniecznie stosować się do zaleceń pracowników. Wiedzą oni doskonale jak sprawić, by strzelanie było bezpieczne. Na początku i tak w obowiązku doświadczonej osoby opiekującej się gośćmi strzelnicy jest przedstawienie obostrzeń, które obowiązują. Najczęściej mowa tu o tym, by nie celować w inne miejsce niż tarcza, oraz nietrzymanie palca na spuście broni w innej chwili niż przed oddaniem strzału.

Jak widać, zatem obcokrajowcy śmiało mogą korzystać ze strzelnicy, na właściwie tych samych zasadach co inni. Nic w tym dziwnego, strzelnica to miejsce, w którym warto spędzić czas, bo pozwala ono na odstresowanie się w niestandardowy sposób. Trzeba też pamiętać, że najczęściej ze względu na popularność tych miejsc w Krakowie, wymagana jest uprzednia rezerwacja. Zazwyczaj można dokonać jej telefonicznie lub przez internet.

Więcej o zasadach na strzelnicach dla obcokrajowców znajdziesz na stronie www.