Spływ Dunajcem w Pieninach – ile trwa i ile kosztuje

Spływ Dunajcem w Pieninach

Pieniny są jednym z kilkunastu pasm górskich tworzących polską część łańcucha Karpat. Przyciągają malowniczymi widokami, które dostępne są praktycznie dla każdego. Można podziwiać je, wybierając trudne wędrówki rozmaitymi szlakami, ale istnieje również możliwość poznania tych urzekających krajobrazów z perspektywy łodzi flisackiej. Spływ Przełomem Dunajca uchodzi za największą atrakcję w tych rejonach i cieszy się ogromnym powodzeniem wśród turystów, co jednak nie dziwi.

Ponaddwugodzinna przygoda

Inauguracja przygody ma miejsce w stanowiących pierwszą z przystani początkowych Sromowcach Kątach lub w zlokalizowanych u podnóża charakterystycznych Trzech Koron Sromowcach Niżnych. Już od startu głodni zachwycających pejzaży turyści znajdują się zatem w wyjątkowej scenerii, którą raczyć będą oczy przez ponad dwie godziny. Ostateczny czas trwania spływu zależy bowiem od wyboru przystani docelowej. Końcowy punkt atrakcji znajduje się w Szczawnicy lub w Krościenku nad Dunajcem, a dłużej cieszyć się tym ciekawym sposobem obcowania z naturą będą osoby, które zdecydują się opuścić pokład łodzi flisackiej w drugiej z wymienionych miejscowości. Trasa ta liczy aż 23 kilometry, a czas potrzebny na jej przebycie to blisko trzy godziny, natomiast odcinek od Sromowiec Kątów do Szczawnicy mierzy 18 kilometrów i pokonuje się go w dwie godziny i 15 minut.

Trzeba jednak zaznaczyć, że podane wartości obowiązują w przypadku rozpoczęcia spływu w pierwszej z przystani. Start w Sromowcach Niżnych sprawi z kolei, że kurs skróci się o 6 kilometrów i trwać będzie około 40 minut mniej.

Cenowa przystępność

Rafting Dunajec jest atrakcją bezpośrednio związaną z wodą, natomiast uczestnicy wycieczki niewątpliwie po jej zakończeniu spłukani czuć się nie będą. Cena biletu normalnego na trasie do Szczawnicy poza wysokim sezonem wynosi 55 złotych, zaś trakcie wakacji jest wyższa jedynie o 2 złote. Chcąc zakończyć podróż w Krościenku, trzeba natomiast wydać 69 zł, a w okresie letnim trwającym od lipca do sierpnia – podobnie jak w przypadku krótszej trasy – stawka wzrasta o 2 złote. Dostępne są również bilety ulgowe dla dzieci do lat dziesięciu, a koszt takich biletów wahają się od 29 do 41 złotych. Istnieje także opcja wykupienia biletów dla grup zorganizowanych i szkolnych. Warte zaznaczenia jest, iż w cenę wliczona jest opłata za kartę na szlak wodny w Pienińskim Parku Narodowym.

Z atrakcji korzystać można od kwietnia do końca października, a bilety do kupienia są zarówno w kasie, gdzie na bieżąco prowadzona jest sprzedaż, jak i on-line. Przy wyborze zakupu w tradycyjny sposób należy wcześniej sprawdzić godziny otwarcia kas, ponieważ różnią się one w zależności od miesiąca.

Spływ Dunajcem to tylko jedna z wielu atrakcja, które czekają na Was w Pieninach. Żeby skorzystać z pozostałych atrakcji warto zarezerwować noclegi w Pieninach, których mamy dużo do wyboru. Możesz wybrać między domkami całorocznymi, pensjonatami, willami i hotelami.