Studia MBA – co to takiego?

Studia MBA – co to takiego?

Do niedawna skrót MBA był w Polsce nie do końca zrozumiały. Obecnie studia Master of Business Administration cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Trwają one od 1 roku do 2 lat i odbywają się najczęściej w trybie zaocznym.

Studia MBA – charakterystyka 

Pierwsze studia MBA organizowano w Stanach Zjednoczonych na początku lat 50. XX wieku (choć próby kształcenia specjalistów w zarządzaniu podjęto w 1881 roku w amerykańskich szkołach biznesu). Kursy MBA opierają się w dużej mierze na praktyce, dlatego w planie zajęć jest wiele zagadnień ekonomicznych, analizy ilościowej, prowadzenia negocjacji i prezentowania zdolności decyzyjnych. MBA są studiami podyplomowymi skierowanymi do osób aspirujących do piastowania wysokich kierowniczych stanowisk, zarządzających małymi i średnimi firmami, managerów różnego szczebla. Studia mają przygotować studenta do zaistnienia na rynku polskim i zagranicznym. Nierzadko MBA wybierają osoby prowadzące już własną działalność. Wyróżnia się 4 rodzaje studiów MBA:

  • podstawowe MBA (dla zawodowych menedżerów)
  • EMBA (Executive Master of Business) – dla najbardziej doświadczonej kadry menedżerskiej,
  • global executives (dla menedżerów pracujących w instytucjach międzynarodowych)
  • branżowe, tematyczne, skierowane do kadry menedżerskiej o określonej specjalizacji (np. finansiści, HR, IT)

Program studiów MBA https://wsaib.pl/kandydaci/mba-project-management/o-studiach, który jest szeroki, obejmuje takie dziedziny jak: księgowość, marketing, finanse, zarządzanie przedsiębiorstwem, prawo, zarządzanie zasobami ludzkimi i korzystanie z systemów informacji.

Którą uczelnię wybrać? 

Właściwa uczelnia gwarantuje wysoki poziom nauczania, międzynarodowe środowisko i brak kłopotów ze znalezieniem pracy w branży. W sieci dostępnych jest wiele zestawień, porównujących poszczególne uczelnie. Rankingi najczęściej tworzone są na podstawie informacji uzyskanych od absolwentów. Dotyczą one zatrudnienia, zarobków i stanowisk. Międzynarodowe akredytacje dla szkół wyższych prowadzących studia MBA jest AMBAs (międzynarodowe stowarzyszenie zajmujące się badaniami z zakresu nauk o zarządzaniu).

Zalety studiów MBA 

Studia MBA są idealne dla osób, które chcą zainwestować w swoją przyszłość. Jest to niezwykle rozwojowy i wymagający kierunek. Nacisk na zajęcia praktyczne powoduje, że studenci od razu spotykają się z realnymi problemami, które później mogą pojawić się na rynku pracy. Absolwenci MBA potrafią odnaleźć się w międzynarodowym środowisku i współpracować w zespole. Rankingi pokazują, że osoby po studiach MBA szybko znajdują dobrze płatną pracę na wysokim kierowniczym stanowisku.