Szkolenia w firmie, czyli polityka szkoleniowa

Szkolenia w firmie, czyli polityka szkoleniowa

Ciągły rozwój pracowników powinien być jednym z priorytetów pracodawcy. Dlatego warto zainteresować się organizacją szkoleń w zakładzie pracy. Ciekawą propozycją są też szkolenia zewnętrzne, zarówno te organizowane wyłącznie dla grupy zatrudnionej w jednej firmie, jak i szkolenia otwarte, czyli takie, w których mogą brać udział pracownicy z różnych przedsiębiorstw. Dlaczego warto wysyłać pracowników na różnego rodzaju szkolenia? Jak zorganizować politykę szkoleń w firmie?

Dlaczego warto wysyłać pracowników na różnego rodzaju szkolenia? Jak zorganizować politykę szkoleń w firmie?

Dlaczego warto wysyłać pracowników na różnorodne szkolenia?

Szkolenia to przede wszystkim doskonała okazja dla pracowników, by doskonalili już nabyte umiejętności, a także zdobywali nową wiedzę. Jest to przydatne szczególnie w branżach dynamicznie się rozwijających, a także w świetle wchodzących w życie coraz to nowszych przepisów, które dotyczą wielu kwestii np. RODO. Jeżeli jest wdrażane jest nowe oprogramowanie, warto też przeszkolić pracowników tym zakresie. Ciekawą propozycją może być też szkolenie w zakresie umiejętności interpersonalnych, co może pozytywnie wpłynąć na relacje pomiędzy pracownikami.

Szkolenia otwarte dają pracownikom również możliwość wymiany doświadczeń z innymi osobami, które pracują na takich samych stanowiskach w innych przedsiębiorstwach lub zajmują się podobnymi kwestiami. Niekiedy może pojawić się również perspektywa nawiązania ciekawej współpracy.

Jak powinna wyglądać polityka szkoleniowa w firmie?

Ważne jest tutaj pozyskanie odpowiedniego budżetu pozwalającego na wysłanie pracowników na szkolenia. Mogą to być pieniądze pochodzące z części dochodów firmy przeznaczonych na inwestycje na rozwój przedsiębiorstwa. Można się też postarać o dofinansowanie na te cele z funduszy państwowych lub unijnych.

Częścią polityki szkoleniowej przedsiębiorstwa powinien być budżet przeznaczony na szkolenia otwarte, czyli takie, w których uczestniczą pracownicy różnych firm. Oferty tego typu szkoleń znaleźć można w serwisach takich jak eventis.pl, które publikują programy szkoleń otwartych informacje o prelegentach, organizujących je firmach szkoleniowych itp. Warto też dbać o to, aby szkolenia były zróżnicowane i pozwalały rozwijać także zainteresowania pracowników związane z ich obowiązkami w firmie.