Zadłużenie rośnie – powstrzymaj narastanie długów!

Zadłużenie rośnie – powstrzymaj narastanie długów!

Krajowy Rejestr Długów obnaża kondycję finansową tysięcy, a nawet milionów dłużników w Polsce. Okazuje się, że długi ma aż 2,7 mln dorosłych osób, a ich zaległości płatnicze sięgają ponad 59 mld zł. Zadłużenie niestety wzrasta. Dlaczego i jak powstrzymać takie potęgowanie się zobowiązań?

Spontaniczne pożyczanie pieniędzy

W raporcie KRD BIG pod tytułem „Jak pożyczają Polacy” z 2021 roku znalazły się wnioski dotyczące tego, co właściwie popycha Polaków do korzystania z kredytów i pożyczek. Najczęściej pożyczamy pieniądze na zakup sprzętu RTV i AGD (35 proc. dłużników) oraz na remont mieszkania – robi to co trzeci kredytobiorca.

Zdecydowana większość, bo 77 proc. osób, korzystających z oferty kredytów i pożyczek, najpierw zastanawia się, czy będzie w stanie je spłacić w terminie z bieżących dochodów. Jeśli nie, wówczas nie decyduje się na zapożyczanie się. Natomiast istnieje jeszcze całkiem spora grupa – 23 proc. kredytobiorców, którzy nie myślą o tym, czy będą mogli spłacić dług terminowo. To powoduje, że powstaje zadłużenie, które trudno uregulować na czas.

Jak nie wpaść w spiralę zadłużenia?

Zdecydowanie łatwiej jest zapobiegać powstaniu spirali zadłużenia, niż z niej wychodzić. Nadrzędną zasadą, jaka powinna przyświecać kredytobiorcom i pożyczkobiorcom, jest powstrzymanie się od pożyczania pieniędzy, jeśli nie mają pewności, czy będą mogli zwrócić je wierzycielowi w odpowiednim czasie. Nie należy też pożyczać środków na spłatę wcześniejszych zobowiązań. Wyjątkiem jest tu konsolidacja chwilówek dla zadłużonych. Online można dziś zaciągnąć taką pożyczkę lub nawet kredyt w banku, po przejściu procedury weryfikacyjnej.

Konsolidacja po fakcie

Jeśli z różnych przyczyn zdarzy się tak, że w jednym czasie klient zaciągnie kilka kredytów i chwilówek, nagle okazać się może, że potrzeba ich spłaty znacznie przekracza jego bieżące możliwości finansowe. W tej sytuacji trzeba albo pozwolić, by niektóre długi się przeterminowały, albo skorzystać z konsolidacji.

Jeśli chwilówki nie zostały spłacone terminowo, firma pożyczkowa z pewnością zacznie windykację polubowną łącznie z naliczaniem odsetek karnych. Im szybciej w takiej sytuacji klient sięgnie po konsolidację dla zadłużonych online, tym szybciej pozbędzie się przeterminowanych długów. Konsolidacja pozwoli na natychmiastową spłatę zgłoszonych pożyczek i kredytów, wraz z odsetkami karnymi, a w efekcie kredytobiorcy pozostanie jedno zobowiązanie do spłaty, często z niższą ratą i wydłużonym okresem zwracania środków.