Umiejętność prowadzenia samochodu oraz umiejętność pływania każdy powinien opanować i to jeszcze przed 18 rokiem życia. Najprawdopodobniej nikt nie zrobił jeszcze tego typu badań, ale wydaje się że współcześnie więcej osób potrafi prowadzić auto niż dobrze pływać. Tymczasem pływanie to jedna z najbardziej zdrowych i przyjemnych dyscyplin sportu.
Nauka pływania
Pływać można się nauczyć w każdym wieku, nie ma tu żadnych ograniczeń. Oczywiście im szybciej się zaczyna, tym łatwiej przyswaja się zasady pływania, dlatego najlepiej zacząć naukę pływania jeszcze w wieku niemowlęcym. Być może w naszym kraju nie jest to tak popularne jak gdzie indziej, ponieważ najczęściej nauka pływania dla niemowląt wymaga uczestnictwa rodziców, którzy z kolei nie potrafią pływać…
Pływanie pod okiem trenera
Najskuteczniejszą formą nauki pływania są godziny spędzone na basenie z trenerem. Na wielu basenach funkcjonują szkółki pływania, również dla dorosłych. Tworzy się specjalną grupę, gdzie wszyscy uczący się są już osobami dorosłymi i nikt nie wstydzi się braku umiejętności pływania. Ale można uczyć się inaczej. Na każdym basenie obowiązkowo pracują ratownicy. Każdy z nich musi mieć uprawnienia ratownictwa. W większości są to studenci AWF, szkoleni także metodycznie. Warto wybrać drogę najprostszą i poprosić ratownika o udzielenie kilku/kilkunastu lekcji. Większość z nich w ten sposób sobie dorabia. Tego rodzaju lekcje są stosunkowo niedrogie, a zdarza się, że można dołączyć do jakiejś niewielkiej grupki i koszt się rozkłada na wszystkich.
Nauka pływania – ćwiczenia dla początkujących
Korzystając z lekcji pływania prowadzonej przez ratownika na basenie wspaniałe jest to, że dysponuje on wszelkiego rodzaju akcesoriami pomocnymi w nauce. Makaroniki, deski, potem płetwy – wszystkie one pomagają w nauce i kształcą prawidłową technikę. Najważniejszym elementem techniki, jaki należy ćwiczyć w początkowej fazie nauki jest wyeliminowanie strachu przed zanurzeniem głowy w wodzie. Pływakowi nie przeszkadza bowiem brak techniki, którą cały czas ćwiczy tylko strach. To dlatego tak ważna jest praca z trenerem, osobą której początkujący pływak zaufa i poddaje się jej radom. Wszystko tkwi w głowie. Po przełamaniu strachu przed wodą, resztę trzeba po prostu wypływać.
W nauce pływania dla początkujących znamienne jest to, że przychodząc na basen można być bardzo dobrze wysportowanym a i tak mieć trudności z pływaniem. Ruch w wodzie jest zupełnie odmienny od biegania czy pilatesu. Trzeba przepłynąć odpowiednią liczbę kilometrów, by ciało zapamiętało ruch a płuca swobodnie oddychały.