Ogłoszenie upadłości to decyzja podejmowana, gdy wraz ze zobowiązaniami pojawia się brak możliwości ich spłaty.
Rosnąca spirala zadłużenia i niewypłacalność mogą być skutkiem zdarzenia losowego albo umyślnego działania – w obu przypadkach osoba prywatna ma możliwość ogłoszenia upadłości. Na czym polega upadłość konsumencka? Czy udziałowiec spółki z o. o. może ogłosić upadłość?
Czym jest upadłość konsumencka?
Niewypłacalność wymagana do ogłoszenia upadłości występuje, gdy dłużnik nie posiada środków niezbędnych do pokrycia bieżących zobowiązań. Upadłość konsumencka ma jeden cel: oddłużenie całości lub części zadłużenia, której nie można spłacić. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie długi mogą zostać umorzone. Wiele osób zastanawia się, czy upadłość konsumencka obejmuje długi alimentacyjne? Proces upadłościowy nie dotyczy bieżącego świadczenia alimentacyjnego, ale na liście wierzytelności mogą znaleźć się alimenty zaległe.
Upadłość konsumencka może zostać ogłoszona osobiście przez dłużnika, jednak najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy profesjonalnej kancelarii, która oferuje usługi oparte na doświadczeniu i fachowej wiedzy. Adwokat w Warszawie świadczący pomoc w kwestiach takich jak upadłość gospodarcza to między innymi polecana przez klientów gaworkancelaria.pl.
Upadłość konsumencka udziałowca spółki z o.o.
Upadłość konsumencka dotyczy jedynie osób prywatnych, które aktualnie nie prowadzą działalności gospodarczej ani nie są wspólnikami spółki. Posiadanie udziałów spółki z o. o. nie sprawia, że udziałowiec automatycznie staje się przedsiębiorcą, dlatego ma prawo do ogłoszenia upadłości.
Chcesz wiedzieć więcej o upadłości konsumenckiej udziałowca spółki z o.o.? Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz na stronie: https://gaworkancelaria.pl/czy-udzialowiec-spolki-z-o-o-moze-oglosic-upadlosc-konsumencka.
Jak wygląda sytuacja: upadłość konsumencka a udziały w spółce? Udziały spółki z o. o. stanowią składnik majątku dłużnika, a to oznacza, że po ogłoszeniu upadłości syndyk zajmie się ich sprzedażą – uzyskana kwota wejdzie w skład masy upadłościowej. Jeśli sprzedaż udziałów się nie powiedzie, mogą one zostać wyłączone z masy upadłościowej. Ile się czeka na upadłość konsumencką? Termin oczekiwania na rozpatrzenie wniosku nie jest ściśle ustalony, jednak średnio trwa to do czterech miesięcy od daty jego złożenia. Należy pamiętać, że upadłość konsumencka to także opłata od wniosku, która wynosi 30 zł.