Wielu młodych ludzi każdego roku po otrzymaniu świadectwa maturalnego staje przed niełatwym wyborem dalszej ścieżki edukacji. Część absolwentów już od dawna ma sprecyzowane plany i wie, w jakiej dziedzinie chciałaby podjąć dalsze kształcenie. Jednak równie liczną grupę stanowią ci, którzy wciąż rozważają dziesiątki możliwości zastanawiając się, jakie kierunki studiów w Warszawie zapewnią im znacznie większe szanse na dobrą posadę w przyszłości.
Podpowiedzią dla tych niezdecydowanych są sporządzane coroczne rankingi najpopularniejszych i najbardziej przyszłościowych specjalizacji. W 2018 roku w Warszawie największym zainteresowaniem cieszą się kierunki ścisłe, które są gwarantem uzyskania kierunkowego wykształcenia w danej dziedzinie.
Politechnika Warszawska – Inżyniera i analiza danych
W czołówce uczelni wyższych, o której indeks nader często ubiegają się przyszli studenci, znalazła się Politechnika Warszawska – Inżyniera i analiza danych. Swoją stale rosnącą renomę kierunek ten zawdzięcza dynamicznemu rozwojowi informatyzacji, który niejako determinuje listę najbardziej pożądanych zawodów. Łączy on w sobie zagadnienia z obszaru informatyki oraz matematyki. W trakcie kolejnych lat edukacji przyszli inżynierowie zdobywają tu wiedzę z zakresu administrowania danymi oraz ich przekrojowej analizy. Ponadto poznają zarówno te wykorzystywane od lat, jak i zupełnie nowe systemy zarządzania danymi informatycznymi. Jednocześnie mają oni szerokie pole do zaprezentowania swojej kreatywności oraz nieszablonowego myślenia przy rozwiązywaniu problemów w dziedzinie Data Science. Po otrzymaniu dyplomu absolwenci mają właściwie nieograniczone możliwości dalszej ścieżki kariery w branży IT. Mogą ubiegać się o pracę m.in. jako analityk danych czy twórca oprogramowania, a także otrzymać intratną posadę jako szeroko rozumiany specjalista do spraw rozwoju biznesu.
Uniwersytet Warszawski – Ekonomia
Uniwersytet Warszawski – Ekonomia to kolejny z kierunków najchętniej wybieranych przez absolwentów szkół średnich. Jego popularność od wielu lat utrzymuje się na stałym, wysokim poziomie. Głównym czynnikiem determinującym wybór wspomnianego kierunku kształcenia jest gwarancja zatrudnienia w rozmaitych przedsiębiorstwach, korporacjach i instytucjach, a także możliwość rozpoczęcia niezależnej działalności jako ekonomista. Studenci w trakcie nauki otrzymają spektrum narzędzi niezbędnych do realizowania się w przyszłej pracy zawodowej. Poznają oni m.in. mechanizmy zachodzące we współczesnej gospodarce oraz ich współzależnościach na każdym ze szczebli. Wiedza ta z kolei stanowić będzie solidną podstawę do rozwijania umiejętności analitycznych i wykorzystywania ich w praktyce. Duży nacisk, który zaowocuje w przyszłości merytorycznym przygotowaniem do zawodu, kładziony jest tu także na rozwój umiejętności prognozowania zjawisk ekonomicznych i szacowania ich efektów.
Szkoła Główna Handlowa – Finanse i rachunkowość
Niesłabnącą popularnością cieszy się również Szkoła Główna Handlowa – Finanse i rachunkowość. Absolwenci tego kierunku są pożądani przede wszystkim przez szeroko rozumiane instytucje finansowe, urzędy, banki oraz prywatne przedsiębiorstwa. Otrzymują oni bowiem bogaty wachlarz umiejętności z zakresu finansów oraz ich analizy. Specjaliści w dziedzinie finansów i rachunkowości są szczególnie poszukiwani przez firmy i instytucje operujące dużymi kapitałami – nie tylko rodzime, ale również zagraniczne firmy inwestujące środki w danym kraju. Kierunek ten otwiera także szereg możliwości związanych z prowadzeniem własnej działalności jako chociażby doradca finansowy lub podatkowy. Osoby ubiegające się o dołączenie w poczet studentów tego intratnego kierunku muszą jednak odznaczać się wiedzą z zakresu matematyki oraz statystyki, które stanowią jego podstawę programową.
Niezależnie od tego, czy plany związane z dalszą ścieżką edukacji są skonkretyzowane, czy może wciąż pozostają w sferze poszukiwań, zdecydowanie warto bliżej przyjrzeć się wspomnianym kierunkom oraz bogatym możliwościom, jakie otworzą się przed ich absolwentami wraz z uzyskaniem dyplomu.