Rodzaje haftów ażurowych

Rodzaje haftów ażurowych

Niewątpliwie najpiękniejszymi haftami są ażury. Niektóre, te wyjątkowo misterne sprawiają wrażenie jakby nie zostały stworzone ręką człowieka. Niegdyś, hafciarki z niemal każdego regionu geograficznego miały swój odrębny rodzaj haftu, który był właściwy dla jednego regionu. Dziś owe techniki występują tam, gdzie tylko ktoś chce w nich haftować. Pozostały czasem tylko nazwy, które przypominają skąd pochodzi dana technika. Jakie są najbardziej znane rodzaje haftów ażurowych?

Haft wenecki(Richelieu)

Polega na naniesieniu wzoru i obhaftowaniu brzegów późniejszych, wyciętych kawałków tkaniny. Haft wenecki oprócz misternie wykończonych brzeżków ma również liczne słupki i pajączki, które dodają mi finezji. Uzupełnieniem mogą być dodatkowe elementy haftowane za pomocą techniku haftu płaskiego, atłasowego. Technika haftu pochodzi z Włoch z regionu bliskiego miastu Wenecja. Gdy zaczęto ozdabiać nim odzież, szybko stał się sławny w całej Europie.

Haft angielski

Jest bardzo podobny do haftu Richelieu. Z tym jednak, że jego istotą są ornamenty złożone tylko i wyłącznie z okrągłych dziurek i dodatkowych płaskich haftów. Technika polega na przekłuciu tkaniny specjalnym bolcem i obhaftowaniu na okrągło. Tym rodzajem haftu najczęściej zdobiono pościel.

Haft Hardanger

Pochodzi z Norwegii z regionu o takiej samej nazwie. Należy on do haftów liczonych, a oznacza to, że aby uzyskać pożądany efekt, trzeba z każdym razem wyciąć odpowiednią liczbę nitek, a przed wycięciem zabezpieczyć brzegi tkaniny. Obszar motywu jest otoczony przez bloki haftu płaskiego. Wycięcia prawie zawsze mają postać drobnych kwadracików. Przez owe kwadraciki biegną przęsełka, które zrobione są z obrzuconych, uprzednio pozostawionych nitek osnowy i wątku.

Haft Hedebo

Pochodzi on z Danii i jest stosunkowo mało znany, jednak należy do najpiękniejszych technik. Jest haftem białym o drobnych, nieregularnych motywach. Cechuje go wyjątkowy kunszt i precyzja wykonania. Robi się go wycinając fragmenty tkaniny i umieszczając nitki bazowe, które potem trzeba opracować odpowiednimi ściegami. Niektóre motywy mają zakrzywione kształty, tworząc pierścienie, serduszka, listki i kwiaty. Spotkać można też romby, koła, trójkąty i kwadraty. Patrząc na ornamenty, można sobie wyobrazić, że aby wykonać taki haft, trzeba sporo czasu.

Mereżka

Haft ten polega na wysuwaniu nitek z tkaniny o luźnym splocie. Przed wyciągnięciem nitek, zawsze obrębia się brzegi. Natomiast miejsce, gdzie nitki pozostają, obszywa się różnymi ściegami, które dzielą nitki wątku i osnowy na pęczki. Tworzy to piękne, ażurowe wzory, zazwyczaj o kształcie kwadratu lub długiego paska. Haft ten często jest łączony z innymi haftami jednokolorowymi. Najchętniej ozdabiano nim obrusy i pościel. Tak jest zresztą do dzisiaj.

Haft Toledo

Niezwykle misterny haft pochodzący z Hiszpanii. Obok mereżki zaliczony jest do haftów wysuwanych. Jednak w tym wypadku krateczka jest bardzo drobna. Wzór haftu składa się z takich samych, maleńkich krateczek, ułożonych w ornamenty. Technika tego haftu jest wyjątkowo czasochłonna. Wykonanie średniej wielkości obrusu to nieraz praca na kilka miesięcy.

Więcej o haftowaniu i ich rodzajach znajdziesz pod linkiem – https://www.sn2world.com/pl/ . Na portalu znajdziesz również tematy o zupełnie innej tematyce jak np.: rodzaje elektrod spawalniczych .