Historia tajemniczego egipskiego posągu

Historia tajemniczego egipskiego posągu

Tym, co przeważnie jako pierwsze kojarzy się z Egiptem, są piramidy, a także słynny posąg Sfinksa, który wpisany został na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Nie tylko osoby, które pasjonują się historią, z fascynacją poszukują informacji o tej rzeźbie.

To, że powstała wiele wieków przed Chrystusem, krążące o niej niezwykłe legendy oraz pozostałe do dziś inne pamiątki po władzy sprawowanej przez faraonów jedynie dodają jej atrakcyjności. A więc jaka jest historia Wielkiego Sfinksa?

Wielki Sfinks – niezwykłe dzieje posągu

Chociaż trudno o dokładną datę powstania Wielkiego Sfinksa, jego stworzenie nastąpiło prawdopodobnie około 2550 r. p.n.e. Tym, co do dziś imponuje, są wymiary rzeźby, mierzy ona bowiem 20 m wysokości i aż niecałe 73 m długości (w przeszłości 73,5 m). Co więcej, posąg bogaty jest w elementy symboliczne, jak znajdująca się na głowie chusta nemes, stanowiąca symbol władzy królewskiej. Na przestrzeni wieków powstało mnóstwo legend związanych z mocą i siłą posągu, przynoszącą zarówno pozytywne, jak i negatywne skutki.  Wielu badaczy starało się odkryć nowe fakty odnoście do czasu jego powstania, znaczenia, funkcji, którą pełnił. Również dziś turyści odwiedzający Egipt chętnie przyjeżdżają zobaczyć i sfotografować Wielkiego Sfinksa.

Wielki Sfinks – numizmatyka

Z pasją do historii często łączy się pasja do numizmatów. W Polsce, jak i na całym świecie nie brak zapalonych kolekcjonerów, którzy z dumą dbają o swoje zbiory i uzupełniają je. Ten, kogo zainspirowała historia posągu lwa z ludzką głową, chętnie wzbogaci swoją kolekcję o monetę przedstawiającą Wielkiego Sfinksa. A jeżeli ktoś chciałby dowiedzieć się więcej o tym egzemplarzu, warto odwiedzić portal Skarbnica Narodowa − opinie, szereg ciekawostek i informacji – to wszystko jest dostępne w jednym, rzetelnym źródle. Charakteryzujące się dużą wartością historyczną numizmaty z dawnych lat, jak i powstające współcześnie monety kolekcjonerskie mają sporą popularność oraz są chętnie gromadzone w prywatnych zbiorach.