Jak wynika z publikowanych badań i statystyk Polska znajduje się w czołówce krajów Unii Europejskiej pod względem ilości smogu w powietrzu. Maksymalne stężenia pyłów zawieszonych są prawie dwukrotnie wyższe niż dopuszczalne normy. Światowa Organizacja Zdrowia opublikowała listę najbardziej „zasmogowanych” miast z całego świata, z której wynika, że w pierwszej setce znajduje się aż 45 polskich miast! W Polsce z powodu zanieczyszczenia powietrza rocznie umiera ok. 46 tysięcy osób, czyli tyle, ile wynosi liczba mieszkańców średniej wielkości miasta. To obrazuje jak poważna jest skala problemu smogu w naszym kraju.
Kiedy z pomiarów wynika, iż mamy do czynienia z wysokim stężeniem smogu, sytuacja jest groźna przede wszystkim dla osób chorych, w podeszłym wieku, kobiet w ciąży oraz małych dzieci. Wszyscy oni powinni bezwzględnie unikać przebywania na wolnym powietrzu. Pozostałe osoby także powinny ograniczyć przebywanie na zewnątrz do niezbędnego minimum. Bardzo często jednak nie będzie to całkowicie możliwe. Trudno zamknąć się w czterech ścianach swojego domu czy mieszkania i zrezygnować z normalnego życia i pracy. Bywa, że smog przez nieszczelne okna czy też dachy dostaje się do środka. Warto stosować oczyszczacze i nawilżacze powietrza. Kiedy jednak jesteśmy zmuszeni wyjść z domu, dobrym rozwiązaniem są maski antysmogowe, które cieszą się coraz większą popularnością. Kupując taki produkt dla siebie lub członków rodziny, warto upewnić się, czy zapewnia on odpowiednią jakość i faktycznie okaże się skuteczny dla ochrony przed smogiem.
Maska antysmogowa – jaką wybrać?
Zanim dokonamy zakupu, zastanówmy się z jaką częstotliwością będziemy z maski korzystać. Biorąc pod uwagę fakt, iż smog to zjawisko utrzymujące się bardzo często i od dawna, warto zainwestować w maskę wielokrotnego użytku, która posłuży nam na dłużej. Kolejnym kryterium jest to, dla kogo owa maska antysmogowa będzie przeznaczona. Chodzi tutaj o rozmiar (dla dziecka czy osoby dorosłej) oraz o tryb życia jej użytkownika. Dla osób bardzo aktywnych fizycznie poleca się maski posiadające zawór umożliwiający regulację przepływu powietrza. Inne będą z kolei odpowiednie dla osób chorych lub starszych – tutaj warto zasięgnąć opinii lekarza. Sekretem dobrej maski antysmogowej jest odpowiedni filtr – węglowy (F1), filtr HEPA (F2), połączenie filtrów węglowego i HEPA (F3). W Unii Europejskiej jakość danego filtra w masce antysmogowej jest oznaczana za pomocą certyfikatów -FFP1, FFP2, FFP3. Im wyższa cyfra, tym lepszy poziom ochrony.
Eksperci badający wpływ smogu na nasze zdrowie, zalecają korzystanie z masek antysmogowych w miejscach, gdzie stężenie pyłów jest wysokie. Jest to rozwiązanie skuteczne, ale należy pamiętać o tym, że maska masce nie równa. Wybierajmy te solidnie wykonane, o odpowiednim rozmiarze i taką, która będzie dobrze przylegała do twarzy. Odpowiednio dopasowane maski, z dobrej jakości filtrem potrafią zatrzymać ponad 99% pyłów PM2.5 i PM10 oraz innych zanieczyszczeń powietrza.
W przypadku smogu każde ograniczenie wdychania szkodliwego powietrza jest korzystne dla naszego zdrowia. Powinny mieć to na uwadze osoby, które są sceptycznie nastawione do ich noszenia. Ich użytkowanie na co dzień, zwłaszcza w dużych miastach, jest coraz bardziej popularne i ten widok przestaje już kogokolwiek dziwić. W sytuacji, gdy priorytetem jest nasze własne zdrowie, warto skorzystać z rozwiązania, jakim są maski antysmogowe.