Co warto wiedzieć, zanim weźmiesz kredyt hipoteczny?

Co warto wiedzieć, zanim weźmiesz kredyt hipoteczny?

Zainteresowanie rynkiem nieruchomości jest ogromne, a wiele mieszkań czy domów finansowanych jest kredytem hipotecznym. Co to jest, jak jest zabezpieczony i oprocentowany, jakie niesie ze sobą koszty? Podczas zawierania umowy o kredyt warto wiedzieć o kilku rzeczach – poniżej praktyczne wskazówki.

Większość z nas podejmuje decyzję o zakupie mieszkania czy domu raz albo dwa razy w życiu, dlatego też nie ma doświadczenia m.in. w formalnościach. Inwestycja jest jedną z najpoważniejszych dla statystycznego kupującego, dlatego rzadko finansowana jedynie za gotówkę – zwykle decydujemy się na kredyt hipoteczny ze spłatą przez 20-30 lat. Czym jest kredyt hipoteczny, jaką funkcję pełni pośrednik kredytowy, na co warto zwrócić uwagę podczas tej procedury?

Kredyt hipoteczny – co to jest?

Kredyt hipoteczny to kredyt długoterminowy oferowany przez banki, przeznaczony na budowę lub zakup nieruchomości. Zabezpieczenie stanowi hipoteka na rzecz banku wpisana do księgi wieczystej. Wiele zależy też od kwoty kredytu hipotecznego – często jest to kilkaset tysięcy złotych lub milion, dlatego jest on udzielany nawet na kilkadziesiąt lat. Mimo że banki oferują okres kredytowania wynoszący aż 35 lat, optymalnie jest wziąć go na około 15-20 lat. Im dłuższy czas kredytowania, tym wyższe odsetki – jeśli można pozwolić sobie na spłacanie wyższej raty, krótszy okres kredytowania na pewno będzie opłacalny.

Jaką rolę odgrywa pośrednik kredytowy?

Wiele osób decyduje się też na skorzystanie z usług doradcy kredytowego, który prowadzi biuro doradztwa kredytowego i zwykle współpracuje z danym deweloperem, ale nie pracuje w konkretnym banku. Zaprezentuje on warunki oferowane przez różne banki, doradzi najlepsze oferty dopasowane do oczekiwań, może też negocjować lepsze warunki i pośredniczy w transakcjach udzielania kredytów hipotecznych.

Pośrednik kredytowy usprawnia cały proces, dzięki niemu można zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale także czas. Zwykle jego wsparcie nie wiąże się z dodatkowymi kosztami, gdyż to banki wypłacają prowizję za pośrednictwo.  Warto też przeanalizować „dodatkowe opłaty” za określone czynności banku, m.in. za rozpatrzenie wniosku kredytowego, opcjonalne ubezpieczenia itp. Pośrednik kredytowy jest w stanie szybko je wyjaśnić, gdyż zna politykę różnych banków. Jego wiedza i doświadczenie często pomagają przyspieszyć procedury i szybciej skompletować wymagane dokumenty.

Co trzeba wiedzieć o zabezpieczeniu hipotecznym?

Zabezpieczeniem kredytu na zakup lub budowę mieszkania albo domu jednorodzinnego jest hipoteka na rzecz banku wpisana do księgi wieczystej danej nieruchomości. Jest to dokument opisujący jej stan prawny – zawarte w niej dane pozwalają określić, jakie komu przysługują prawa do danej nieruchomości. Księga składa się z czterech działów, a hipotekę wpisuje się do ostatniego z nich.

Hipoteka pozwala bankowi – w razie takiej konieczności – na dochodzenie wierzytelności z nieruchomości. Nawet jeśli osoba, która zdecydowała się na kredyt, sprzeda tę nieruchomość, bank ma prawo dochodzić swoich roszczeń od nowego właściciela.