Jakie oszczędności można osiągnąć przez instalację systemu rekuperacji?

Jakie oszczędności można osiągnąć przez instalację systemu rekuperacji?

Jak działa rekuperacja?

Rekuperacja to wentylacja z odzyskiem ciepła, jest to energooszczędny sposób na dostarczenie świeżego powietrza do pomieszczeń i usunięcie zużytego, włączając w to usuwanie zanieczyszczeń m.in. kurzu, dwutlenku węgla. System rekuperacji polega na odzyskiwaniu energii/ciepła z powietrza, co oznacza, że raz wytworzone ciepło wykorzystywane jest ponownie. Świeże powietrze zasysane jest z zewnątrz budynku przez otwór, następnie trafia do wymiennika ciepła rekuperatora, po czym nawiewane jest do wybranych pomieszczeń. Powietrze oddaje swoją energię (zimą ciepło, latem chłód) do powietrza wchodzącego z zewnątrz nie mieszając się z nim. Kolokwialnie mówiąc oddaje swoją temperaturę nowemu wymienionemu powietrzu. Rekuperacja działa bezgłośnie i z minimalnym użyciem energii. Instalacja ta działa cały rok, wystarczy że będzie podłączona. System ten można wykonać w każdym budynku, nie ma znaczenia tutaj rodzaj ogrzewania.

Koszty związane z instalacją rekuperacji

Na to pytanie nie znajdą Państwo jednej dobrej odpowiedzi, cena może zależeć od wielu indywidualnych czynników takich jak: rodzaj, moc i jakość rekuperatora, firma z której usług korzysta klient, kosztu rekuperatora, zastosowanych rozwiązań czy chociażby dodatkowego wyposażenia np. filtry o wyższej klasie filtracji. Planując montaż rekuperacji powinniśmy liczyć się z kwotą od 20000 zł do nawet 30000 zł. Kwota ta w większości przypadków wystarczy na objęcie całej inwestycji m.in. plan projektu, całościowy montaż, materiały do montażu oraz sam system. Konkretną wycenę otrzymacie Państwo po skontaktowaniu się z wybraną firmą zajmującą się tymi systemami. Jest to sprawa mocno indywidualna, uzależniona od wielu czynników. Warto wspomnieć, że w wielu tego typu firmach kosztorys projektu tworzą na ich koszt, po umówieniu na spotkanie z przedstawicielem.

Oszczędności i korzyści płynące z instalacji systemu

Jedyną wadą tego przedsięwzięcia może okazać się dosyć wysoki koszt inwestycji, później czerpiemy już same korzyści. Prawidłowo zaprojektowany i wykonany projekt instalacji zapewnia: lepsze samopoczucie, zdrowszy sen dzięki minimalnej zawartości dwutlenku węgla w powietrzu, świeże powietrze całą dobę każdego dnia w roku. Nawiewane powietrze jest filtrowane z alergenów i drobnoustrojów. Niższe koszty ogrzewania domu nawet o połowę. Możliwość zmniejszenia rozmiarów i mocy systemu grzewczego (grzejników). Możliwość rezygnacji z droższych okien z nawiewnikami i mikrowentylacją oraz bycie energooszczędnym w trosce o środowisko.

Dowiedz się Więcej