Studia to czas piękny, ale także stanowiący wyzwanie. Sam wybór kierunku studiów wpływa istotnie na dalsze perspektywy młodego człowieka. Rynek pracy się zmienia, dostosowując do potrzeb odbiorców. Niektóre zawody są przyszłościowe od dawna, inne dopiero walczą o to ,,miano”.
Popyt nie słabnie od lat
Osoby szukające stabilnej pracy, powinny zwrócić swoją uwagę na kierunki pożądane od lat. Do tego grona na pewno zaliczyć można informatykę. Rozwój sieci powoduje nieustanne zapotrzebowanie na specjalistów w określonych dziedzinach (np. programowanie). Na brak zajęcia nie mogą narzekać także absolwenci szkół medycznych (specjalizacje lekarskie albo farmaceutyka) oraz prawniczych. Trzeba przyznać, że kandydatów z roku na roku tu przybywa, ale ukończenie szkoły nie należy do prostych. W przypadku studiów prawniczych, musimy pamiętać również o zrobieniu tzw. aplikacji.
Ekonomia i finanse
Studia wybierane dosyć często, ale na rynku zapotrzebowanie jest wciąż spore. Liczą się umiejętności zdobyte w określonych sektorach (sama matematyka jest dla przykładu pojęciem bardzo ogólnym). Potrzeba finansistów, bankowców oraz nowoczesnych księgowych. Osoby po studiach tego typu, mogą liczyć na szybkie znalezienie pracy oraz stabilne zatrudnienie.
Politechniki wciąż ,,na czasie”
Większym powodzeniem na rynku cieszą się absolwenci Politechnik. Mowa tutaj o uczelniach wyższych o określonej renomie. Poszukuje się stale inżynierów w specjalności: elektrotechnik, mechatronik czy też energetyk.
Ostatni z wymienionych zajmuje się sektorem energetycznym kraju, który musi przejść w niedługim czasie konieczną reformę strukturalną. Wyniki badań wskazują, że na problemy z pracą nie mogą narzekać logistycy. Transport rozwija się bardzo prężnie, a specjalistów w tym segmencie wciąż brakuje.
Demografia daje o sobie znać
Trendy ostatnich lat pokazują, że większą ilość specjalistów zatrudnia się do opieki nad osobami starszymi. Nasze społeczeństwo się starzeje, co przekłada się na deficyt pracowników socjalnych. Jeżeli chcemy zdobyć pewną pracę, powinny nas zainteresować kierunki pokroju pedagogiki albo pomocy socjalnej.
Studia to nie wszystko?
Niektóre kierunki dają nam oczywistą przewagę, ale same studia nie gwarantują zatrudnienia. Wysiłek studenta to nie tylko zaliczanie konkretnych przedmiotów, ale także praca własna. Warto podejść do edukacji rzetelnie oraz udzielać się w organizacjach studenckich. Badania pokazują, że aktywność jest równie ważna i często rozpatrywana przez rekruterów. Wiele CV odrzuca się poprzez nikłe doświadczenie, pomimo sporych kwalifikacji teoretycznych.