Masz niechcianą książkę? Zobacz co możesz z nią zrobić

Budzisz się pewnego ranka w swojej sypialni. Otwierasz jedno oko, potem drugie i na dwóch ścianach widzisz od podłogi aż po sufit książki. Wszystkie przeczytane i tak naprawę już niepotrzebne bo myślisz, że już do nich więcej nie wrócisz. Trzeba się więc ich pozbyć. Tylko jak? Co zrobić zrobić z książkami, których już nie potrzebujesz.

Pójdź do biblioteki i zapytaj czy przyjmą książki. Oczywiście panie bibliotekarki zainteresowane będą najbardziej najnowszymi tytułami ale myślę, że klasyków też nie odrzucą. Jeżeli Twoja biblioteka nie będzie chciała to doradzam wybranie takiej, która jest gdzieś w mniejszej miejscowości. Z doświadczenia wiem, że w takich miejscach książki biorą zawsze.

Półka Bookcrossingowa

Książka do bardzo dobry prezent. Jeżeli masz w rodzinie takiego samego świra na punkcie książek to sprawa jest prosta. Dzięki obdarowaniu takiej osoby sprawisz przyjemność jej i sobie. Możesz też dać książce drugie życie odkładając ją na półkę bookcrossingową. Jak to działa? To proste. Odkładasz książkę w specjalnym miejscu, zazwyczaj jest ono zorganizowane w przestrzeni publicznej, a zainteresowany człowiek ją z stamtąd zabiera, czyta i odkłada na miejsce. Niestety w Polsce akcja nie jest zbyt popularna. Książki raz wzięte najczęściej jednak nie wracają na półkę.

Wymiana Książek

Ciekawą opcją jest też wymiana książek. Organizowane są spotkania w różnych miastach w Polsce, podczas których uczestnicy wymieniają się książkami. Akcja ta w ostatnim czasie zyskuje na popularności i np: w Warszawie działa pod nazwą “Wymienialnia książek”. Można też skorzystać z portali internetowych zrzeszających ludzi, którzy chcą się podzielić przeczytanymi publikacjami.

Sprzedaż lub Podarowanie Książek

Najprostszym i najskuteczniejszym  sposobem pozbycia się książek jest ich sprzedaż. Opcje są różne. Możesz to zrobić wśród znajomych. Wystarczy zrobić listę posiadanych egzemplarzy
i pokazać ją zainteresowanym. Portale aukcyjne to też dobre rozwiązanie sytuacji. Ma jeden minus. Tworzenie ogłoszeń jest dość pracochłonne.

Masz niechcianą książkę? Zobacz co możesz z nią zrobićDobrym rozwiązaniem, które powinieneś także wypróbować jest skup książek. Istnieje wiele takich skupów, są to głównie skupy internetowe, ale też sporo z nich znajduje się w antykwariatach. Jednym z najpopularniejszych skupów książek jest skup prowadzony przez antykwariat Amicus.

Instytucje publiczne takie jak dom dziecka, dom samotnej matki czy dom pomocy społecznej bardzo chętnie przyjmie książki. To dzięki nim życie ich beneficjentów może być choć przez chwilę bardziej kolorowe. Szczególnie małe dzieci potrzebują ciekawych, kolorowych książeczek by rozwijać swoją wyobraźnię. Młodym mamom przydadzą się poradniki jak radzić sobie z dziećmi.

Jeżeli masz dużą ilość książek w kiepskim stanie to w ostateczności może je oddać na skup makulatury. Jest to działanie moim zdaniem ostateczne i zanim do niego dojdzie trzeba wykorzystać wszystkie możliwe sposoby by dać książkom drugie życie.