Nowoczesne technologie w szkole XXI wieku – przegląd

Nowoczesne technologie w szkole XXI wieku - przegląd

Nowe technologie to stały element otaczającej nas rzeczywistości. Jednym z obszarów, w którym warto zadbać o podążanie za tempem pojawiających się zmian, jest edukacja, która wpływa na kształtowanie się kolejnych pokoleń oraz zdobywanie przez nie zdolności adaptacyjnych do współczesnego świata. Jakie nowoczesne technologie stosowane są w szkołach XXI wieku? Dlaczego warto wdrażać je w placówkach edukacyjnych? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule!

Współczesne szkoły i cyfryzacja

W dobie cyfryzacji tradycyjna szkoła staje się archaicznym i w wielu przypadkach niewystarczającym rozwiązaniem, które nie pozwala uczniom zdobyć niezbędnej wiedzy o otaczającym nas świecie i tym, jak się w nim odnaleźć. W związku z tym, Placówki edukacyjne coraz częściej decydują się na wdrażanie nowoczesnych technologii i multimediów. Pozwalają one na wyjście naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom uczniów, a co za tym idzie stworzenie przyjaznego środowiska nauki. Rozwiązanie to z pewnością umożliwia utrzymanie uczniów na znacznie dłuższy czas, a także zadbanie o ich rozwój na płaszczyźnie nowoczesnych technologii i możliwości, jakie one stwarzają.

Nowoczesne technologie w szkole XXI wieku – stosowane rozwiązania

Wykorzystywanie nowoczesnych technologii w szkołach to innowacyjne rozwiązanie, które stopniowe wdrażane jest na każdym szczeblu edukacji. Wśród rozwiązań, które stosowane są w placówkach edukacyjnych zaliczyć, można technologie, takie jak:

  • Komputery i internet

Komputery z dostępem do internetu stanowią standardowy element wyposażenia wszystkich pracowni informatycznych i bibliotek, w których uczniowie mogą zdobywać wiedzę z zakresu informatyki, matematyki czy języków obcych.

  • Tablice interaktywne

Nowoczesna tablica interaktywna pozwalająca na pisanie, sporządzanie wykresów i notatek to rozwiązanie, które cieszy się coraz większą popularnością. Szkoły chętnie stawiają na interaktywne ekrany, ponieważ ułatwiają one naukę oraz czynią ja bardziej interesującą.

  • Wirtualne książki

We współczesnej edukacyjny dużą rolę odgrywają e-booki i audiobooki, ponieważ uczniowie sięgają po nie znacznie chętniej niż po tradycyjne książki w wersji papierowej. Książki dostępne w formie PDF pozwalają na zapewnienie uczniom dostępu do szerokiego zakresu literatury.

  • Drukarki 3D

Drukarka 3D to innowacyjne urządzenie, które pozwala na rozwój technologicznego myślenia i umiejętności przestrzennego postrzegania świata przez uczniów. Może okazać się to niezwykle przydatne w przyszłości, ponieważ branża technologii druku 3D rozwija się w niewyobrażalnie szybkim tempie i zmienia otaczający nas świat.

  • Roboty

W niektórych szkołach pojawiają się już pierwsze roboty, które motywują dzieci do eksperymentowania i zabawy. Jednym z najchętniej wybieranych robotów dostępnych na rynku jest wyposażony w szereg innowacyjnych technologii robot Photon, który dostępy jest w wersji dedykowanej instytucjom edukacyjnym. Współpraca dzieci z robotem Photon pozwala im na rozwijanie wyobraźni oraz umiejętności logicznego i analitycznego myślenia, a także umożliwia naukę podstaw programowania.

  • LEGO Education SPIKE

LEGO Education SPIKE to innowacyjna pomoc edukacyjna, która pozwala na programowanie w szkole. Jest to doskonały sposób na rozbudzenie ciekawości i odwagi uczniów, którzy w przyszłości znacznie sprawniej będą odnajdywali się wśród nowoczesnych technologii i zdobędą podstawowa wiedza z zakresu programowania.