Karta kredytowa to drugi – po karcie debetowej – najpopularniejszy plastikowy środek płatniczy w Polsce. W pierwszym kwartale 2019 roku w naszym kraju w obiegu było 5,9 mln kart kredytowych. Łączna wartość zaciągniętego w tym czasie kredytu wynosiła ponad 14 mld zł – tak wynika z raportu Narodowego Banku Polskiego. Zanim jednak skusi Cię możliwość stałej pożyczki, sprawdź, jak działa karta kredytowa. Czym jest okres bezodsetkowy? Kto może korzystać z kredytu i co zrobić na wypadek utraty karty? Udzielamy niezbędnych informacji.
Z tekstu dowiesz się:
- na czym polega działanie karty kredytowej,
- kto może korzystać z karty kredytowej,
- co zrobić na wypadek zgubienia lub utraty karty kredytowej.
O kartach kredytowych krążą różne opinie. Dyskusja na ich temat to często ścieranie się dwóch stron: wygoda i prestiż użytkowania karty oraz liczne zalety (np. możliwość korzystania z niektórych usług bez konieczności wpłacania zaliczki) a nieograniczona konsumpcja i stałe zadłużenie. Jak zatem mądrze korzystać z karty kredytowej? Wystarczy, że poznasz naturę tego środka płatniczego i będziesz przestrzegać pewnych zasad.
Karta kredytowa – jak działa i czym jest okres bezodsetkowy?
Na pierwszy rzut oka karta kredytowa niczym nie różni się od debetowej. Obydwa środki płatnicze wyglądają tak samo, pozwalają też na dokonywanie tych samych transakcji – wypłatę pieniędzy z bankomatu czy zapłatę w sklepach stacjonarnych i internetowych. W większości przypadków przelew z karty kredytowej również jest możliwy. Tym, co zdecydowanie wyróżnia kartę kredytową, jest koszt jej obsługi.
W przeciwieństwie do tradycyjnej karty posiadanie karty kredytowej nie wiąże się z koniecznością otwarcia bieżącego rachunku w banku. Podczas jej użytkowania nie korzystamy więc ze środków zgromadzonych na naszym koncie, a z pieniędzy banku – karta kredytowa umożliwia zatem natychmiastową pożyczkę w ramach dostępnego, ustalonego wcześniej limitu kredytowego.
Dla użytkowników kart kredytowych banki zazwyczaj wyznaczają tzw. okres bezodsetkowy – w tym czasie klient może dokonywać płatności, korzystając z nieoprocentowanego kredytu. Składa się na niego miesięczny cykl rozliczeniowy oraz okres od jego zakończenia do wyznaczonego dnia spłaty zadłużenia (tzw. „grace period”), który zwykle trwa 20-30 dni (dokładna data zakończenia okresu bezodsetkowego oraz wartość zaciągniętegoo kredytu będą widoczne na wyciągu z karty). W zależności od banku okres bezodsetkowy może więc trwać od 30 do nawet 60 dni.
Warto pamiętać, że okres bezodsetkowy obejmuje tylko transakcje bezgotówkowe – jeśli więc zdecydujesz się na wypłatę pieniędzy z bankomatu, bank pobierze od Ciebie prowizję. Mimo to okres bezodsetkowy to jedna z największych zaleta posiadania karty kredytowej. Jeśli bowiem spłacisz swoje zadłużenie w wyznaczonym terminie, nie poniesiesz żadnych opłat związanych z zaciągnięciem kredytu. Jeżeli zaś nie zostanie on spłacony w całości do wyznaczonego końca trwania okresu bezodsetkowego, bank rozpocznie naliczanie odsetek od zadłużenia.
Samo korzystanie z karty kredytowej również wiąże się z dodatkowymi kosztami. Wydawca karty może bowiem naliczać opłaty m.in. za jej wydanie, ubezpieczenie, przekroczenie limitu kredytowego, a także miesięczną lub roczną opłatę za posiadanie karty.
Kto może korzystać z karty kredytowej?
Osoby, które ubiegają się o kartę kredytową, muszą spełniać określone warunki. Banki chcą bowiem mieć pewność, że właściciel karty posiada płynność finansową i stabilne źródło dochodów. Z tego względu wydają takie karty osobom pełnoletnim (niekiedy po 21. roku życia) o określonych dochodach – to od nich zależy wysokość przyznanego limitu kredytowego. Przed wydaniem karty bank dokładnie więc sprawdzi Twoją historię kredytową – np. to, czy regularnie spłacasz swoje zadłużenia. Istotny jest także Twój staż pracy. W przypadku umowy o dzieło lub umowy zlecenie bank wymaga zwykle minimum rocznego zatrudnienia w obecnym miejscu pracy. Osoby na samozatrudnieniu muszą wykazać prowadzenie działalności gospodarczej od co najmniej 2 lat. W najkorzystniejszej sytuacji są natomiast osoby, które mają umowę o pracę na czas nieokreślony.
Aby dostać kartę kredytową, należy wcześniej udokumentować powyższe dane. W tym celu można np. wypełnić zaświadczenie o wysokości i źródle miesięcznych zarobków, opatrzone pieczątką i podpisem pracodawcy (wzór zaświadczenia znajdziesz na stronie internetowej banku). Osoby, które prowadzą działalność gospodarczą, będą musiały przedłożyć potwierdzające to dokumenty, informację o osiąganych dochodach oraz zaświadczenie o niezaleganiu ze składkami ZUS. Z kolei renciści i emeryci zostaną poproszeni o przedstawienie dokumentów o przyznaniu i wysokości świadczeń.
Podczas korzystania z karty kredytowej warto przestrzegać kilku zasad. Przede wszystkim należy pamiętać o terminowych spłatach całego zadłużenia oraz czytaniu wyciągów z kart. Mimo stałego dostępu do gotówki warto też kontrolować wydatki, aby uniknąć przykrej niespodzianki w postaci zadłużenia, którego nie możesz spłacić. Pomoże Ci w tym ustawienie limitu transakcji.
Jak zastrzec kartę kredytową szybko i skutecznie?
Utrata lub zgubienie karty kredytowej może mieć przykre konsekwencje. Jeśli więc zauważysz brak karty i masz pewność, że nie zostawiłeś jej w domu, zablokuj ją przez System Zastrzegania Kart Zastrzegam.pl, stworzony przez Związek Banków Polskich. Jedyne, co musisz zrobić, to zadzwonić pod bezpłatny numer 828 828 828 (po uwzględnieniu prefiksu +48 numer będzie działał także za granicą) i podać nazwę swojego banku. Wtedy zostaniesz automatycznie przekierowany na infolinię swojego banku, gdzie będziesz mógł dokonać blokady karty.
Jeżeli zauważyłeś brak portfela, w którym trzymałeś kilka kart wydanych przez różne banki, nie możesz zablokować ich w jednym czasie, a jedną po drugiej (jedno połączenie z systemem to jedna zablokowana karta). Pamiętaj też, że wydanie nowej karty kredytowej przez bank może wiązać się z dodatkową opłatą. Szczegółowe informacje o Systemie znajdziesz na www.zastrzegam.pl.