Skład preparatu:
- 100% sterylny polipeptyd Melanotan IIw postaci białego, liofilizowanego proszku (przeznaczony do wprowadzania do organizmu drogą iniekcji podskórnej, domięśniowej, dożylnej po rozpuszczeniu w jałowej wodzie iniekcyjnej, bądź też w formie aerozolu donosowego)
Melanotan II
Melanotan II (Melanotan 2, MT-II, MT-2, m2t) – syntetyczny hormon peptydowy o wzorze C50H69N15O9 i masie cząsteczkowej równej 1024.2 u. Po raz pierwszy został on zsyntetyzowany przez amerykańskich badaczy z University of Arizona. Jest to cykliczny analog laktamowy hormonu białkowego melanokortyny działający poprzez stymulację receptorów alfa-melanocytów, które znajdują się w szyszynce i wydzielają melatoninę odpowiadającą za regulację cyklu snu. W organizmie ludzkim hormon ten (α-MSH) wytwarzany jest przez komórki pośredniej części przysadki mózgowej, skąd oddziałuje na melanocyty – komórki zawierające melaninę odpowiadającą za pigmentację skóry. Melanotan II charakteryzuje się tym, że jest zasadniczo jest nieselektywny, może aktywować jednocześnie wiele podtypów receptorów alfa-melanocytów. Podczas aktywacji receptora MC1 wpływa na pigmentację skóry, możemy więc uzyskać efekt dużo ciemniejszej i trwalszej opalenizny unikając podrażnień skóry, oparzeń słonecznych czy innych efektów działania szkodliwego dla skóry promieniowania UV (szybsza regeneracja, uszkodzenia goją się szybciej). Z kolei dzięki temu, że Melanotan II zawiera syntetyczne analogi MSH, może utworzyć wiązania z receptorami melanokortyny i wpływa na aktywność receptora melanokortyny 4 – aktywacja receptorów MC4 może zwiększyć tendencję do erekcji prącia, podwyższenia libido, jak i popędu seksualnego.
Stymulacja komórek barwnikowych skóry (MSH)
Stymulacja komórek barwnikowych skóry prowadzi do produkcji jeszcze większej ilości pigmentu kiedy skóra zostanie wystawiona na działanie słońca. To z kolei prowadzi do przyspieszenia, wzmocnienia oraz utrwalenia opalenizny. Podawanie odpowiedniej dawki MT-2 skutkuje wydzielaniem większej ilości substancji, niż jest to konieczne dla kodu genetycznego człowieka. Dzieje się tak za sprawą pamięci komórkowej. Dodatkowo, ten hormon peptydowy stymuluje organizm do opalania przy znikomej ekspozycji na światło słoneczne. Ze względu na to, że posiada typowe cechy białek oraz poprawia wrażliwość na tolerancję glukozy, przyczynia się do powstania uczucia sytości, prowadząc do zmniejszenia przyjmowania pokarmu i spadku masy ciała. Na podstawie wstępnych badań można wnioskować, że MT-2 mógłby być skuteczny w walce z m.in. nadwagą i otyłością, a także zespołem metabolicznym.