Opinie o Uczelniach w Polsce, Które uczelnie mają lepszą opinię, w Poznaniu czy Krakowie?

Opinie o Uczelniach w Polsce, Które uczelnie mają lepszą opinię, w Poznaniu czy Krakowie?

Demografia w Polsce odbija się negatywnie na ilości studentów podejmujących studia na wybranych uczelniach w naszym kraju. Dużą rolę przy wyborze uczelni odgrywa jej prestiż, jakość nauczania oraz kierunki studiów, które umożliwią podjęcie atrakcyjnej pracy w przyszłości.

Dużą rolę w podejmowaniu decyzji – gdzie studiować, odgrywają opinie oraz rankingi szkół wyższych – http://www.uczelnie.pl/opinie-o-uczelniach

Ranking Szkół Wyższych Perspektywy 2018

Jednym z najbardziej wiarygodnych rankingów z międzynarodowym certyfikatem jakości, jest Ranking Szkół Wyższych Perspektywy 2018.  Biorąc pod uwagę dwa miasta akademickie w Polsce – Kraków i Poznań, Kraków w tym starciu wygrywa otrzymując pierwsze miejsce dla Uniwersytetu Jagiellońskiego.  W pierwszej ósemce rankingu z krakowskich uczelni znajdziemy jeszcze Akademię Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie (czwarte miejsce w rankingu polskich uczelni). W pierwszej ósemce rankingu znajdziemy tylko jedną uczelnię poznańską – Uniwersytet im. Adama Mickiewicza (na trzecim miejscu).

Wśród uczelni niepublicznych, biorąc pod uwagę tylko dwa miasta akademickie – Poznań i Kraków w pierwszej ósemce znajduje się tylko jedna uczelnia – Krakowska Akademia im. A. Frycza Modrzewskiego.

Kryteria według których ustalany jest ranking

Ranking Perspektyw uwzględnia takie kryteria jak prestiż uczelni, naukowy potencjał danej uczelni, szybkość zdobycia pracy zaraz po zakończeniu studiów przez absolwenta, różnorodność kierunków, jakość nauki oraz innowacyjność i liczba międzynarodowych studentów.

Przy podejmowaniu decyzji, gdzie podjąć studia, duże znaczenia mają też indywidualne kryteria – bliskość do domu rodzinnego, wybory przyjaciół, koszty nauczania. Duże znaczenie ma również fakt, iż niektóre kierunki studiów mają np. wyższy poziom nauczania w stosunku do swojej uczelni (przykładem może być filologia polska w Poznaniu, kierunek o najwyższym poziomie nauczania w kraju).

Kraków – miasto studentów

Opinie o Uczelniach w Polsce, Które uczelnie mają lepszą opinię, w Poznaniu czy Krakowie?Kraków, z jego najdłuższą tradycją akademicką w kraju, utrzymuje wysoki poziom nauczania, a Uniwersytet Jagielloński cały czas cieszy się najwyższym autorytetem wśród polskich studentów. Wielu studentów z zagranicy ze względu na duży wybór uczelni również podejmuje się studiów na krakowskich uczelniach. Obok Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków oferuje nauczanie w innych, jedenastu publicznych uczelniach oraz kilkunastu prywatnych. Na szczególne wyróżnienie zasługuje Akademia Górniczo-Hutnicza, Uniwersytet Ekonomiczny oraz Politechnika Krakowska – uczelnie doceniane w Polsce, ale również za granicą. W Krakowie wyróżniają się również uczelnie artystyczne – Akademia Teatralna oraz Akademia Sztuk Pięknych (dzięki jej absolwentom uczelnie te mają wysoką renomę międzynarodową).