Czyszczenie tapicerki meblowej – krok po kroku

Czyszczenie tapicerki meblowej - krok po kroku

W zależności od tego, czym obita jest nasza sofa, warto zorientować się w sposobach jej pielęgnacji. Niektórym nowoczesnym materiałom wystarczy odrobina wody, inne tak jak aksamit lub welur wymagają bardziej profesjonalnej konserwacji. Zazwyczaj producenci mebli bądź materiałów obiciowych informują o sposobie czyszczenia konkretnego modelu, jeśli jednak nie możemy znaleźć takich uwag nic straconego, poradzimy sobie bez ich pomocy.

Dobór odpowiedniego środka

Na wstępie powinniśmy się dowiedzieć, z jakiego konkretnie materiału wykonane jest obicie naszych sof, narożników albo foteli. Gdy ustalimy typ tkaniny, możemy udać się na zakupy w celu nabycia odpowiedniego dla nas środka. Dla tkanin bawełnianych oraz weluru najlepsze będą profesjonalne pianki, natomiast aksamit wyczyścimy wodą wymieszaną z amoniakiem. Pamiętajmy, by przed pierwszym użyciem jakiegokolwiek preparatu zrobić próbę w niewidocznym na co dzień miejscu. Dzięki temu unikniemy nieestetycznych odbarwień, które mogą wywołać źle dobrane środki czyszczące.

Porządne odkurzanie przede wszystkim

Tak jak każde inne tekstylia, obicie naszych kanap uwielbia gromadzić kurz, a w związku z tym, że np. oglądając film, często podjadamy, we wszelkie zakamarki wpadają okruszki chleba, chipsów lub co gorsza, czekolady, która rozmazuje się, gdy tylko spróbujemy podnieść ją palcami. W związku z tym, przed użyciem wcześniej zakupionych środków, musimy starannie przygotować powierzchnię, którą będziemy czyścić. W tym przypadku przygotowanie polega na dokładnym odkurzeniu i usunięciu wszelkiego rodzaju fragmentów jedzenia. Jeśli pominiemy ten krok, po nałożeniu preparatu stworzy się mieszanina, którą będzie bardzo trudno usunąć.

Czytanie instrukcji kluczem do sukcesu

Korzystając ze środków czyszczących dostępnych w sklepach, pamiętajmy, by dokładnie zapoznać się z instrukcją ich zastosowania. Większość preparatów przeznaczonych do mebli tapicerowanych, nakładamy równomiernie na czyszczoną powierzchnię, a po czasie wskazanym przez producenta substancji, usuwamy ją za pomocą czystej, najlepiej białej, bawełnianej szmatki. Tkaniny takie jak aksamit lub welur będą wymagały wyczesania włosia zgodnie z jego kierunkiem miękką szczotką. Pozwoli to na uniknięcie brzydkiego efektu posklejanych kłaczków. Decydując się na domowe sposoby, nie nadużywajmy wody. Pianka tapicerska, która jest bardzo chłonna, będzie długo schnąć, a na materiale mogą powstać uciążliwe zacieki.

Byśmy mogli długo cieszyć się pięknymi meblami tapicerowanymi, warto podczas ich czyszczenia korzystać z pomocy specjalistów, którzy posiadają odpowiednią wiedzę i produkty przeznaczonych do ich pielęgnacji. Zobacz ofertę czyszczenia mebli tapicerowanych na Woli w Warszawie – pranie w dzielnicy Wola.